Adobe Photoshop ile Double Exposure Efekti Yapma

Adobe Photoshop ile Double Exposure Efekti Yapma

Adobe Photoshop ile Double Exposure yani çift pozlama dediğimiz resimleri iç içe sokma işlemini yapacağız. Bu çalışmada iki adet resmi bir biri ile adeta özdeşleştirerek anlatmak istediğimiz duygu veya düşünceyi tek bir karede verebiliriz. Bu yöntem daha çok dergi, afiş, film veya kitap kapaklarında kullanılıyor. Son zamanalar da reklamlarda da görmeye başladığımız bu yöntemi detayları ile anlatacağız. Bunun için Adobe Photoshop yazılımını kullanacağız. Daha önce benzer bir çalışma yapmıştık şimdi ise çok daha farlı bir Double Exposure çalışması yapacağız.

Double Exposure Efekti Yapma

Örnekte Kullandığımız Resimler:

2. Resim:

İlk olarak resimleri Photoshopa aktarın

Quick Selection Tool aracı ile efekt uygulayacağınız bölgeyi seçiyorsunuz ve Add a Mask butonuna tıklayıp maskelenmiş alan yapıyorsunuz.

İkinci resmi katman sıralamasında en alt bölüme getirip uygulama yapacağınız alana hizalayın.

Daha önce oluşturduğunuz mask’ı bunun içinde oluşturun, bunu yapabilmek için ALT tuşuna basılı tutarak Mask katmanını diğer resmin üzerine sürükleyip bırakın.

Üst katmanın Blend Mode ayarını Overlay olarak değiştirin ve bu katmanın üzerindeyken sağ tık yapıp Duplicate Layer seçeneği ile katmanların bir kopyasını oluşturun.

Yeni katmanın Blend Mode ayarını normal olarak değiştirin.

Brush Tool aracını seçip boyama işlemleri yaparak istediğiniz stili oluşturabilirsiniz.

Örnek Çalışmanın Son Hali:

Photoshop ile Double Exposure Efekti Nasıl Yapılır Videolu Anlatım