AMD mi intel mi Daha İyi

AMD mi intel mi Daha İyi

Yeni bilgisayar satın alacaksınız ancak işlemci konusuna takıldınız. Yıllardır süre gelen AMD mi yoksa intel marka işlemcimi satın almalıyım, hangisi daha iyi, aralarında ne fark var gibi bir çok soru kafanıza takılıyordur. Yine çevrenizden edindiğiniz bilgiler ve internette özellikle formlarda doğru bilgiler ile yanlış bilgilerin harmanlandığı bir ortamda edindiğiniz bilgiler kafanızı iyice karışmıştır. Okuyacağınız bu makalede AMD ve intel işlemcilerin fiyat/ performans oranı, Overclock (Hız Aşırtma) performansı, mimari farklılıkları, Ekran Kartı ve Bellek performansı gibi kategorilere ayırarak inceleyeceğiz. Her iki işlemci modelleri de farklı ihtiyaçlara ve farklı bütçelere hitap etmektedir.

Fiyat/Performans Oranı: intel işlemciler her zaman yüksek hız vaat ederken aynı zamanda yüksek ücret talep etmektedirler. Eğer yalnızca performansa dayalı bir  Bu nedenden dolayı bütçesini düşünen kişilerin kesinlikle AMD tercih etmesi gerekir. Aynı zamanda çok çekirdekli işlemcilere daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Eğer yüksek performansa ihtiyaç duyuyorsanız. 8 çekirdeğe kadar uygun fiyatlar sunan AMD tercih edilebilirsiniz.

Hız Aşırtma (Overclock) Performansı: Hangi işlemciyi satın alırsanız alın bir gün size yetmeyecektir. İşte bu durumda daha fazla performans için overclock yapma ihtiyacı duyacak ve performans için overclock yaparak sisteminizin hızını artırabilirsiniz. İşlemci satın alırken uzun yılları düşünüyorsanız bu özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

AMD işlemciler Overclock yapılmaya daha müsaitler. Ancak AMD işlemciler yüksek sıcaklığa dayanamazlar bu nedenden dolayı çok fazla zorlayamazsınız. Ancak intel işlemci modelleri AMD işlemcilere göre 10 derece daha fazla sıcaklığa dayanırlar. Sıcaklık işlemcilerde en önemli faktördür. İşlemcinizin sıcaklığa dayana bilirliğine göre Overclock yapabilirsiniz. Çok iyi bir soğutma yaparak AMD işlemcileri kullanabilirsiniz. Ancak bu size ek masraf anlamına geliyor. Overclock yazımızı özetleyecek olursak maddi durumunuz uygunsa kesinlikle intel almalısınız. Daha düşük bütçeyle yola çıktıysanız AMD almalısınız. İntel’in düşük işlemcisi yerine AMD’nin yüksek modellerini tercih edebilirsiniz.

Mimari Farklılıkları: İntel işlemcilerin mimarisi çok daha hızlı değişmektedir. İntel işlemciler AMD işlemcilere göre çok daha fazla üretilir. Devamlı olarak yeni modeller gelir ve AMD işlemcilere göre intel’in işlemciler üzerinde yaptığı değişiklikler daha köklü olur. Bu yüzden bir intel işlemciyi değiştirmek yükseltmek istediğinizde anakartınızı değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu size işlemci masrafının yanı sıra anakart masrafı da çıkartır.AMD işlemcilerde ise bu tarz bir değişiklik kolay kolay gerçekleşmez.

Ekran Kartı ve Bellek: AMD ve İntel işlemciler kendi mimarilerinden üretilmiş bir ekran kartıyla çok da iyi çalışmaktadır. AMD ekran kartlarıyla AMD işlemcileri, Intel işlemciler ile Nvidia ekran kartları intel işlemcili (grafik işlemci) arasındaki uyum çok daha iyidir.  Bilgisayarınızdan en yüksek verimi alabilmek için mutlaka bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.