Bearshare Nasıl Kullanılır ve Kaldırılır

Bearshare Nasıl Kullanılır ve Kaldırılır

Bearshare şuanda dünyanın en popüler dosya paylaşım programıdır. Kullanıcıların çoğu müzik ve video indirse de Bearshare ile daha pek çok dosya araması yapabilirsiniz. 15 milyonun üzerinde şarkı ve video indirebileceğiniz yazılımı kullanması da oldukça kolay, Türkçe dil desteği bulunan Bearshare programının sade bir arayüzü bulunuyor. Bearshare dosya paylaşım programı ile arkadaşlar edinebilir çevrimiçi sohbetlerde bulunabilirsiniz. Bearshare programını yükleyip nasıl kullanacağınızı adım adım anlatacağız.

Bearshare programını http://tr.bearshare.com/ web adresine giderek Türkçe versiyonunu indirip yükleyiniz. Program Türkçe olduğundan yüklemesi oldukça basittir.

Eğer internet Explorer, Chrome veya Firefox için Toolbar yüklemek, başlangıç sayfanızı ve arama motorunuzu değiştirmenizi istiyorsanız “Tipik Kurulum” seçeneğini seçmelisiniz, sadece Bearshare programını kurmak istiyorsanız “Özel Kurulum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bizim tavsiyemiz budur. Bir çok kullanıcı anasayfasının değişmesinden şikayet etmektedir. Daha sonra ilgili adımları izleyerek kurulumu tamamlayınız.

Kurulum tamam Şimdiki adım ise Bearshare Üye Olmalısınız

Bearshare programına üye olmakta oldukça kolay programı yükledikten sonra karşınıza çıkan ilk ekran kayıt ekranıdır. kullanıcı adı, e-posta ve şifremizi belirleyip bir sonraki adıma geçmelisiniz. Ülke, doğum tarihi ve cinsiyet seçiyorsunuz. Daha sonraki adımlar isteğe bağlı olduğundan atlayabilirsiniz. Daha sonradan profil ayarlarınızdan bu kısımları düzenleme seçeneğine sahipsiniz. Kayıt işlemimizi sonlandırarak tamamlayınız.

Bearshare Nasıl Kullanılır

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Bearshare programını kullanmaya başlayabilirsiniz. Bearshare programı basit bir arayüze sahip. İlk açılışta size indireceğiniz MP3, Video ve dosyalar için klasör belirlemeniz istenecektir. Bearshare programı ile arama yapabilmek için Bearshare programı ile oturum açmanız gerekmektedir. Program içerisinde aramak istediğiniz şarkıcı ismi, şarkı türü, parça başlığı, dosya adı gibi çeşitli filtreleme seçenekleri kullanarak müzik, video ve dosya aramaları gerçekleştirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyalarınızın bulunduğu klasör ise daha önce kendiniz tarafından belirlediğiniz klasördür.

Bearshare Nasıl Kaldırılır

Otomatik olarak kaldırmak için denetim masasına giriyorsunuz ve başlat tan denetim masasına ulaşabilirsiniz. Windows XP’de “Program Ekle/Kaldır”, Windows 7’de ise “Programlar ve Özellikleri” seçeneklerine tıklayarak açılan ekrandan liste içerisinden Bearshare seçeneğini seçiyorsunuz ve kaldırıyorsunuz.

Eğer otomatik olarak Bearshare programını kaldıramadıysanız manuel olarak kaldırmanız gerekiyor. Regedit üzerinden silme işlemini gerçekleştireceğiz. Windows XP’de Araçlar – Çalıştır’a tıklıyorsunuz ve açılan ekrana regedit yazıyorsunuz. Windows 7 için başlat menüsüne girip arama bölümüne “Regedit” yazıyorsunuz. Regedit.exe dosyasını çalıştırdıktan sonra. Karşımıza Windows Kayıt Defteri açılacaktır. Dosya menüsü altında Bul (Ctrl+F) ve Sonraki Bul (F3) menüleri yardımıyla sırasıyla aşağıda listelenen klasörleri buluyorsunuz.

HKEY_CURRENT_USER\\appevents\\eventlabels\\bearsharechatnotifymsg
HKEY_CURRENT_USER\\appevents\\schemes\\apps\\bearshare
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\bearshare
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\classes\\clsid\\{558ec983-bedb-9168-b2de-31dbf0ee543e}
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\classes\\gnu
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\classes\\gnufile\\shell\\open\\command
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\microsoft\\active setup\\installed components\\{5f95e1af-2620-4f15-bdf9-7fdce4607e17}
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\microsoft\\windows\\currentversion\\uninstall\\bearshare
HKEY_USERS\\.default\\appevents\\eventlabels\\bearsharechatnotifymsg
HKEY_USERS\\.default\\appevents\\schemes\\apps\\bearshare
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\classes\\gnufile
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\classes\\gnufile
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\licenses
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\licenses
HKEY_LOCAL_MACHINE\\software\\microsoft\\windows\\currentversion\\run

Her bir anahtar içerisindeki Bearshare isimli anahtarları bulup tek tek silmeniz gerekmektedir. Tüm anahtarları temizledikten sonra hemen programı kurduğunuz (C:Program Files/BearShare Applications) dizine gidip Bearshare klasörünü siliniz ve tüm Bearshare kalıntılarını kaldırınız.