BİLGİSAYAR GÜRÜLTÜSÜNDEN KURTULMAK

BİLGİSAYAR GÜRÜLTÜSÜNDEN KURTULMAK

Bilgisayarınızda takılı olan fanlar ve harddiskinizden çıkan gürültü ile birleşince 50db geçen bir gürültü oluşur buda sizi rahatsız etmeye başlar. Bu sıkıntıdan nasıl kurtulacaksınız işte yapmanız gerekenler ve dikkat etmeniz gereken ayrıntılı bilgiler.

bilgisayar gürültüsü

Fan Gürültüsünden Kurtulmak

İlerleyen bilgisayar teknolojisi her geçen gün hız ve özelliklerini katlayarak arttırmakta ve buda çok fazla ısıya neden olmakta bilgisayarınızın donanımını soğutmak içinde bu parçalara fan ilave edilerek soğutma işlemi yapılır ancak bu fanların birleşiminden doğan gürültü rahatsızlık vermeye başlar. işlemci (CPU), ekran kartı, anakart, power supply ve kasa çalışırken fanlara gereksinim duyuyorlar.

Bilgisayarınızı yormadığınız sürece çok fazla ısınmayacaktır aynı anda birkaç program çalıştırmak , oyun oynamak bilgisayarınızı yoracaktır ve ısınacaktır bunları genelde yapmıyor iseniz bilgisayarınızın fan ayarlarını düşürebilirsiniz. İşlemcinin en büyük düşmanlarından biride ısınma sorunudur bu yüzden profesyonel değilsek bu ayarlarla oynamanızı tavsiye etmiyoruz.

Bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz, açılış ekranında F1, DELETE veya F10 tuşlarından biri ile Biosa giriyoruz POWER sekmesinden fan ayarlarını değiştirebilirsiniz genelde AUTO olarak ayarlıdır.

Bu ayarlarla oynamak sizi fan gürültüsünden kurtaracaktır ancak bir takım riskler içeriyor daha öncede dediğimiz gibi ısınma problemleri hemen hemen bilgisayarınızın her parçasında var yeterli soğutulamaması dahilinde donanımızın zarar görebileceğini unutmayın.

Fanlarınızın temizliğini ihmal etmeyin zira gürültüyü arttıran faktörlerden biride kirli fanlardır.

Hard Diskinizden Gelen Gürültü

Hardisklerin kapasitelerinin son yıllarda çok fazla artması aynı zamanda çalışırken gürültü oranı da artmıştır. Harddisk’ten gelen gürültüler genelde pek hayırlı değildir ama çok fazla gürültülü çalışması HDD de bir sorun olduğunun bir göstergesidir. Bunun önüne geçebilmek için bazı tedbirler alabilirsiniz. Sık sık program yükleyip kaldırmak hardiskinizin sağlıklı çalışmasında problemlere neden olur. Gereksiz dosyaları silin harddiskiniz de boş alan oluşturun, disk birleştiricisi yapmayı ihmal etmeyin
BAŞLAT>PROGRAMLAR>DONATILAR>SİSTEM ARAÇLARI>DİSK BİRLEŞTİRİCİSİ
Eyer sorununuz halen halledilmediyse hardiskinize format çekmeniz sizi kurtarabilir.