Bilgisayar Kasası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayar Kasası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayar satın alırken özellikle kendi toplayanlar için mağazada sıralı halde duran kasalardan dış görünümüne aldanarak rastgele bir seçim yapılır. Bilgisayar kasasının sisteminizin performansına kadar etki ettiğini biliyor muydunuz? Bilgisayarın kasası alırken parçaların takıldığı yerden içersindeki fanlara ve bu fanların oluşturduğu hava akımının kasanın içerisindeki yönüne kadar işte Bilgisayar kasası satın alırken dikkat etmeniz gerekenler için oluşturduğumuz satın alma rehberi….

Kasanın ön panelinde bulunan bağlantı girişleri ve bunların yerlerinin ne kadar düzgün olduğu kullanıcıyı ilgilendiren bir özelliktir. Kasanın arka tarafındaki ses ve USB girişlerine uzanamayan bir kullanıcı için bunları ön panelden kullanabilmek çok büyük bir avantajdır.

Bilgisayar kasalarının gövdesinin çelik ve alüminyum farkı var mıdır? Bu tamamen firmaya bağlı bir olaydır kimisi hafif olmasını isteyerek tüm parçaları alüminyum üretir, kimi firma ise çelik üretir.

Bilgisayar kasasına takacağınız diğer parçaların düzenli çalışabilmesi için kasa içerisindeki power suplly’nin yeterince güçlü olması önemlidir. Power supply bileşeni genellikle kasa içerisinde entegre edilmiş vaziyette satılır ancak satılmayanları da vardır. Güçlü bir Power supply alarak olası güç sorununu aşacaksınız ancak şunu belirtelim bu diğerlerine göre biraz daha masraf etmeni anlamına geliyor. Ancak şu da unutulmamalı ki donanım sorunlarının bir çoğu Power supply arızalarından kaynaklanıyor.

Kasalardaki en önemli faktörlerden biri olan soğutma sistemi alüminyum ısı alışverişinde etkin bir rol oynadığı için çeliğe oranla daha elverişlidir.

Kasamızın güç kaynağını manuel alırsanız 400-500w. Değerlerinde olur. Özellikle ileride overclock yapmak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

Tamamen dış görünümüne odaklı alışveriş yapmayın.

Kasanın iç yapısı derin ve geniş olmalıdır.

Fan düzenin üstte olması içeride oluşan sıcaklığı dışarıya aktarmada kolaylık sağlar. Özellikle kasanın içerisine hava veren fanın üstte içerideki havayı dışarı atan fanın ise altta olması bilgisayarınızı yeterince soğuk tutacaktır.

Küçük alt tabanı olan kasaları tercih etmeyin.

HDD bölümünün kızaklı olmasına özen gösteriniz.

Bilgisayar Satın Alma Rehberi İçin Buraya Tıklayınız.