Bilgisayar Monitörünün Açılıp Kapanma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Monitörünün Açılıp Kapanma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor sorun nedir? Nasıl düzeltilir? Bilgisayarlarda monitörler genelde pek sık arıza veren aygıtlar değildir. Bilgisayar arızaları genelde kasadan kaynaklanmaktadır. Bilgisayar açılıyor fakat monitör açılmıyorsa bu nedeni doğru tespit etmeniz gerekiyor. Ekranınıza sorunsuz bir şekilde enerji gittiğinden emin olunuz. Bilgisayarınızın kasasını başka bir monitöre takıp test etme şansınız yoksa açılış seslerinden kasanın yani Windows işletim sisteminizin açılıp açılmadığını anlayabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Monitör Açılmıyor Sorun Nasıl Tespit Edilir

Bilgisayar ekranının yani monitörün açılmamasının pek çok nedeni olabilir. Bunun için önemlilik sırasına göre inceleyeceğiz. Yazılım, Elektiriksel Arızalar, Ekran Kartı Problemleri, Ram ve Anakart Arızası en başta gelmektedir.

Elektrik Arızaları ve Çözümleri

Monitörünüzün açılmamasına neden olan hadislerden biride monitörünüze enerji gelmemesi yada statik elektrik birikmesidir. Monitörünüze enerji geldiğinden emin olmalısınız bunun için farklı kablolar kullanmanız gerekecektir. Bilgisayarınız zamanla statik elektrik toplamışta olabilir. Bu enerjiyi boşaltmalı ve yeniden denemelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise bilgisayarınızı kapatın ve varsa Power Supply‘nizin üzerinde bulunan on/off tuşunu kapalı konuma getiriyorsunuz. Daha sonra Power tuşuna bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Bu sayede statik elektrik bilgisayarınızdan boşalacaktır.

Ekran Kartı Problemi ve Çözümü

Monitörünüzün açılmamasının nedenlerinden biride ekran kartı olabilir. Çoğu anakartta dahili VGA görüntü bağdaştırıcı bulunmaktadır. Monitörünüzün kasaya giden kablosunu takip edin ve Ekran Kartına takılı olanı söküp VGA soketine takıyorsunuz. Eğer görüntü gelirse sorun ekran kartınızda demektir.

RAM Problemleri ve Ekranını Açılmaması

RAM bellekler yapıları itibariyle çabuk bozulan donanım parçalarından biridir. Bu nedenle RAM bellekler bilgisayarlara iki parça halinde takılır. Biri arıza verirse diğeri ile yola devam edersiniz. Bilgisayarınızın kasasını açın ve RAM belleklerini kontrol ediniz. Tam oturmamış veya slotları tozlanmış olabilir. Olmaza ilk önce RAM belleklerden birini çıkarıp makinanızı çalıştırmayı deneyin, daha sonra ise çıkardığınız RAM‘i takıp diğer RAM‘i sökünüz. Sorun düzelmediyse sorununuz RAM belleklerden değildir.

Monitör ve Anakart Arızası

Anakart arızasını anlamak çok zordur. Acaba hangi çip zarar gördü veya üzerinde bulunan yüzlerce parçadan hangisi hasarlandı anlamak gerçekten zor. Anakartınızı sökün ve üzerindeki elemanları dikkatlice kontrol ediniz. Şişme veya yanma varsa ev imkanlarıyla yapabilecek bir şeyiniz yok, bu nedenle profesyonel destek almalısınız. Eğer herhangi bir arıza yoksa anakartınızı güzelce temizlemeli ve tekrar denemelisiniz.