Bilgisayar Özelliklerine Nerden Bakılır

Bilgisayar Özelliklerine Nerden Bakılır

Bilgisayar özellikleri her zaman önemli bir konudur. Yeni bir oyun satın aldığınızda veya bilgisayarınıza bir program yüklemek istediğinizde sistem özelliklerine bakmak gerekir. Çünkü ilgili uygulamayı bilgisayarınızın çalıştırıp çalıştıramayacağı merak konusudur. Programlar her sene güncellenir ve yani bir sürümü piyasaya çıkar. Piyasaya çıkan oyunlarında büyük çoğunluğu her yıl daha fazla donanım gereksinimi istemektedir. Bilgisayarınızın donanım özellikleri arasında en başta CPU (işlemci), RAM (bellek), HDD (sabit disk) ve ekran kartı gelir. Bu bileşenlerin özelliklerini ise şu şekilde öğrenebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

İşlemci ve RAM Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Bilgisayarınızın işlemcisi ve RAM belleğini aynı yerden öğrenebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekilde, Bilgisayar ikonunun üzerine geliyorsunuz ve sağ tık yapıyorsunuz. Açılan menüden Özellikler sekmesine tıklıyorsunuz ve açılan pencerede Sistem bölümünden CPU ve RAM özelliklerini öğrenebilirsiniz.

islemci-ram-ogrenme

HDD (Sabit Disk) Kapasitesi Nasıl Öğrenilir

Bilgisayarınızda takılı olan sabit diskinizin kapasitesini öğrenmek için ilk olarak Bilgisayar sekmesine sağ tıklıyorsunuz ve açılan menüden Yönet sekmesine tıklıyorsunuz. Bilgisayar Yönetimi ekranında sol bölümde yer alan Disk Yönetimi seçeneğine tıklıyorsunuz. Yine aynı ekranın sağ bölümünde bilgisayarınızda takılı olan sabit diskler karşınıza çıkacaktır. Kapasiteyi de buradan öğrenebilirsiniz.

disk-yonetimi

Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Bilgisayarınızın ekran kartını öğrenmek için masaüstüne gelip sağ tık yapıyorsunuz ve açılan menüden Ekran Çözünürlüğü seçeneğine tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan ekrandan Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

ekran-ozellikleri