Bilgisayar Su Soğutma Sistemi Nasıl Kurulur Resimli Anlatım

Bilgisayar Su Soğutma Sistemi Nasıl Kurulur Resimli Anlatım

Su soğutma sistemi nasıl monte edilir? Eskiden sadece profesyonellerin uygulayabileceği bir sistem eklentisi olarak düşünülen su soğutma sistemleri artık oldukça kolay elde edilebilir ve kurulabilir durumdalar. En başlarda bu tür sistemlere sadece overclock meraklıları rağbet gösterirdi. Çünkü hava soğutma sistemleri yeterli gelmediğinde uygulanabilecek ilk yöntem su soğutma sistemidir. Ancak bu sistemlerin içerdiği radyatör, pompa ve sıvı taşıyan borular kullanıcıların gözünü korkutmaya yeterdi. Hazır olarak sunulan su soğutma sistemleri sayesinde kullanıcıların işi oldukça kolaylaşıyor ve oluşabilecek sorunlar azalıyor.


1- Anakart üzerinde yer alan işlemci yuvası etrafındaki plastik klipsin çıkarılması gerekiyor. Ancak bu sayede elimizdeki özel bakır soğutucuyu monte edebiliriz. Yıldız tornavida yardımıyla plastik klipsi kolayca çıkarmak mümkün. Anakartı zedelememek için son derece dikkatli olmak şart.

2- Bundan sonraki adımda işlemcinin uygun biçimde yerleştirilmesi gerekiyor. işlemcilerin sadece bir yönde yerleştirilmesi söz konusu. Yanlış bir yönde ısrarcı olursanız ayaklar kırılabilir. Daha sonraki işlem, işlemci için gerekli olan termal macunun sürülmesidir. Böylece en iyi ısı aktarımı sağlanır.

3- Thermaltake Big Water 735 ile birlikte verilen parçalar kullanılarak ATX ve BTX sistemler hazırlanabiliyor. Şu anda yaygın olarak kullanılan ATX sistemler için AMD K8 ve Intel Soket 775 desteği sağlanıyor. Kullanılan işlemci üzerine soğutma bloğunun bağlanması için metal plaka, conta, somun ve pul kullanılıyor.

4- Bakırdan üretilen ve üst kısmında şeffaf bir kapak bulunan soğutma bloğunun montajı sırasında işlemciyi zedelememek için somunları orantılı olarak sıkmak şart. Ayrıca mavi led ışıklandırmanın çalışması için üstteki kabloyu anakart üzerindeki fan güç bağlantısına takmalıyız.

5- Sistemde dolaşan sıvıyı soğutan ana birimi hem kasa içine hem de kasa dışına bağlama imkanı var. Bizim kasamızda 12 cm’lik arka fan yuvası olduğu için kasa içine bağlamayı başardık. Radyatörün zedelenmemesi ve fanın başka cisimlere değmeden çalışması son derece önemli.

6- Ekleme yapacağımız sıvının depolandığı tank ve bu sıvının dolaştırılmasını sağlayan pompa bir arada geliyor ama ikisini birbirinden ayırmak da mümkün. Bu ikiliyi kasanın tabanına yerleştirmek en doğru seçim. Kasa içinde hareket etmemeleri için vidalanma imkanı bulunuyor.

7- Thermaltake Big Water 735 içinde yer alan sıvı boruları hem şeffaf hem de parlak. Kullanılan özel bağlantı elemanları sayesinde montaj çabucak gerçekleştiriliyor. Tek yapılması gereken boruları uygun boylarda kesmek. Sızıntı olmaması için bağlantı yerleri iyice sıkıştırılmalı.

8- Sistem içinde işlemciden geçip gelen sıcak sıvı radyatöre ulaşıyor ve soğuduktan sonra pompaya ulaşıp tekrar dolaştırılıyor. Bu sıraya göre bağlantılar yapıldıktan sonra tank içine gerekli sıvı ekleniyor. Tank üzerindeki gösterge sayesinde sıvı eksilmesi olup olmadığı kontrol edilebiliyor.