Bilgisayar’da Keylogger Olduğunu Nasıl Anlarız

Bilgisayar’da Keylogger Olduğunu Nasıl Anlarız

Keylogger nedir? Keylogger nasıl anlaşılır? Keylogger nasıl temizlenir? Keylogger silme yolları nelerdir? Keylogger bilgilerinizi çalmaya yönelik çok tehlikeli bir virüs türüdür. Önemli bilgilerinizi, şifrelerinizi, mesajlarınızı alıp 3. part kişilere aktarır ve çok tehlikelidir. Bu durum özellikle banka şifreleri veya hesap şifrelerinin ele geçirilmesi büyük risk taşır. Bu virüs internette güvenli olmayan çoğu Crack’li program ve oyunlar aracılığıyla hızla yayılmaktadır. Bizim size tavsiyemiz ücretli programların ücretsiz alternatiflerini kullanmanız veya satın almanızdır. Pek çok insan Keylogger mağdurudur

Şimdi bilgisayar’da Keylogger olduğu nasıl anlaşılır bunları adım adım anlatalım:

1. Tuş kombinasyonu önemli, eğer bu 4 tuşa aynı anda basıp ekranımıza bir şifre sorma ekranı geliyorsa bilgisayar da Keylogger vardır nedir bu tuşlar?

Control+Alt+Shift+X

2. Şimdi bir diğer yöntemimiz ise C:\Windows\System32 klasörüne gelip iki adet dosya arayacağız. Bunlar SystemDll32.log ve SystemDll32.exe eğer bu 2 dosyadan biri bile varsa bilgisayar’da Keylogger vardır.

3. İlk önce Görev Yöneticisini açıyoruz. Açılan erkanda ayrıntılara gelip services.exe’nin kullanıcı adı eğer System değilse başka bir şey ise bilgisayar’da Keylogger vardır.

4. Windows + R tuşlarına basıp çalıştır penceresini açıyoruz. Cmd yazıp enter tuşuna basıyoruz. Açılan siyah ekrana şu komutu yazıyoruz: netstat -an | find “:25” bunu yazdıktan sonra eğer bir şeyler listelenirse bilgisayarınızda Keylogger vardır.

Adımlarımız bu kadar bunları yaptıktan sonra bişey bulamadıysanız bilgisayarınız temizdir. Eğer bir şey bulduysanız virüsü temizlemek için bir antivirüs edine bilirsiniz örnek olarak:

• Kaspersky internet security
• Antimalwarebyts
• Avast
• Eset

Bunlardan birini indirip tarattığımızda çıkan virüs veya potansiyel olan dosya veya programları kaldırıp, bilgisayar ile girmiş olduğunuz tüm şifreleri değiştirip yeni bir Windows kurmanızı öneririz.