Bilgisayarın USB Girişlerine Yazma Koruması Yapma

Bilgisayarın USB Girişlerine Yazma Koruması Yapma

Bilgisayarınızın güvenlik seviyesini artırmak için USB girişlerine kendinizce bir koruma getirebilirsiniz. USB belleklerin takıldığı an otomatik açılmasını önleyebilir. İzinsiz veri hırsızlığını önleyebilmek için devre dışı bırakabilir, virüs gibi casus yazılımların bulaşmasını önlemek için yazma koruması getirebilirsiniz. USB portlar donanımsal olarak devre dışı bırakılabildiği gibi yazılımsal olarak da devre dışı bırakılabiliyor. Günümüzde birçok önemli evrakın bilgisayarda tutulması, fotoğraflar, sosyal medya hesapları ve daha pek çok argümanın bilgisayarda yer alması güvenliğin önemini artırıyor. Özellikle siz bilgisayarınızın başında yokken bir şeyler kopyalanmasını zorlaştırmak istiyorsanız USB portlarınızı devre dışı bırakabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

USB Disk Manager – USB Disk Yöneticisi USB Disk Manager

USB diskleriniz üzerinde tam kontrol yapmanızı sağlayan bu yazılım ile yazma koruması getirebilir, içerisinde ki yazılım uygulaması iznini kaldırabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Autorun gibi otomatik pencereleri de engelleyebilirsiniz. Günümüzde bir çok usb virüsü bu yollarla yayılmaktadır.

Write Protect USB – USB Koruma

USB çıkarılabilir diskinizi yazmaya karşı koruyarak güvenli hale getirin. Bu şekilde yalnızca diğer kullanıcılar makinenizden çıkarılabilir disklerine veri kopyalayamaz, aynı zamanda virüsleri makinelerinden USB çıkarılabilir disklerinize yaymaktan da kaçınabilirsiniz.

File Execution Control – Dosya Yürütme Kontrolü

Çıkarılabilir disklerden yürütme erişimini reddederek sisteminizi güvenli hale getirin. Bu şekilde, bu çıkarılabilir aygıtlardan hiçbir uygulama çalıştırılamaz, böylece sisteminizi USB disklerden yayılan yaygın virüslere karşı daha güvenli hale getirir.

Disable USB Disks – USB Diskleri Devre Dışı Bırak

USB çıkarılabilir disklerde okunmasını veya yazılmasını engellemek için tüm USB çıkarılabilir disklerinizi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde, kullanıcı USB disklerinden makinenize dosya aktaramaz. Devre dışı bırakma sistem düzeyindedir, bu nedenle yalnızca herhangi bir kullanıcı arabiriminde görüntülenmez, aynı zamanda herhangi bir program için de erişilebilir olmaz.

Disable Autorun and Autoplay – Otomatik Çalıştır ve Otomatik Oynatmayı Devre Dışı Bırak

USB’den bulaşan virüslerin çok büyük çoğunluğu USB Diskler sisteme takıldığı zaman Windows’un Otomatik Çalıştırma özelliğini kullanır. USB disklerdeki yürütülebilir dosyalar için Autorun özelliğini devre dışı bırakarak sisteminizi virüslerin çoğuna karşı koruyabilirsiniz.

Auto Copy to USB Disks – USB Diske Otomatik Kopyala

Çoğu durumda, yalnızca USB Disk Yöneticisini çalıştıran makine yazma ve yürütme korumasını sürdürür, ancak USB diskinizi arkadaşınızın ve iş arkadaşınızın makinelerine götürmek istiyorsanız. Bu durumda, USB diskiniz bu ana makinelerde bulunan virüslere karşı savunmasız olacaktır. Benzer durumları sağlamak için “Bu uygulamayı otomatik olarak USB Disklere Autorun olarak kopyala” ayarını yapabilirsiniz. Bu tercih ayarlandığında, bu uygulama sisteme bağlı olan tüm USB disklere otomatik olarak kopyalanacaktır. Bu şekilde USB disklerinizi nereye götürürseniz götürün, USB diskleri yeni makineye taktığınızda otomatik olarak çalışacak olan koruyucu özelliği ile korunacaksınız.

USB Disk Manager İndirme Linki:

http://www.syedgakbar.com/app/products/USBDiskManager.zip