Bilgisayarınızı Soğuk Tutmanın Yolları

Bilgisayarınızı Soğuk Tutmanın Yolları

Bilgisayarınız çok mu fazla ısınıyor o zaman bu öneriler tam size göre ısınan bir bilgisayar Reset atabilir, donmalara neden olabilir. Bilgisayarınızı ideal çalışma sıcaklığının üzerine çıkarmamanız gerekir. Donanımınızdan iyi bir randıman elde etmek istiyorsanız bu tavsiyelere uymanızı öneririz.

Güneşten Koruyun

Bilgisayarınızı güneşten uzak tutmaya çalışın özellikle cam önleri ve güneş ışığı alan yerler bilgisayarınıza zarar verecektir. Bu yüzden bilgisayarınızı gölgeli bir yere yerleştirin. Zor olsa da, aynı şey dizüstü bilgisayarlar için de geçerli. Bahçede veya balkonda oturuyorsanız, mobil bilgisayarınızın hissesine kolayca onun için kabul edilebilir düzeyden daha fazla güneş düşebilir. Ama güçlü güneş ışığı bu aygıtlar için de ölümcül, çünkü çok çabuk ısınıyor; üstelik kapatılmış olsalar bile. Bu yüzden şöyle bir kural mevcut: Önce dizüstü bilgisayara gölgeli bir konum sağlanır, sonra da kullanıcıya. Bu kural ayrıca cep telefonları ve cep bilgisayarları için de geçerli. Bu aygıtları güçlü güneş ışını altında ve otomobilde kesinlikle açıkta bırakmayın.

Serbest Mekan Önemli

Birçok elektronik cihazda olduğu gibi bilgisayarları da dolap veya sıkıştırılmış köşelere hapis etmemeniz gerekir iyi bir hava akımı olması gerekir. Yazın bilgisayarın toplam soğutması ancak yalnızca hava değişimi için yeterince serbest mekan varsa kusursuzca işler. Bu durum şu anlama geliyor: En azından Bilgisayar ile duvar arasında belirli bir mesafe olmalı! Sıcak havanın kasadan dışarıya nakledilebilmesi için PC’nin arkasında yeterince yeri olmalı. Ayrıca kenara ya da öne yerleştirilmiş havalandırma yarıkları da örtülü olmamalı. Kasadaki hava sirkülasyonunu iyileştirmek için, kasanın arkasındaki kart yuvası metallerinden bir veya daha fazlası ve boş CD sürücüsü kapaklarından birisi kasadan sökülerek akım sağlanabilir.

Bilgisayarınızın Sıcaklık Denetimi BIOS

Birçok PC işlemci, ısısı çok yüksek olursa bilgisayarı otomatik olarak kapatan bir gözetleme işlevine sahip. Bu termometrenin adı her üreticide farklı (örneğin C.O.P ya da Overhead Protection). PC’nizde bu tip bir aşırı sıcaklık koruması olup olmadığını kullanı m kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Bu özellik bilgisayarınızın BIOS’unda etkinleştirilir. Bunun için de her üretici kendi prosedürünü geliştirmiş bulunuyor – aslında çok karmaşık değil. BIOS’a girmek için, bilgisayarınızı başlatırken [Del] tuşuna basın. Sonra koruma işlevini çağırın ve 60 ila 65 derece arasında bir işlemci ısısı ayarlayın. Isı daha yukarılara tırmanırsa, bilgisayar kendini kapatacaktır.

Yüksek sıcaklık

PC teknikerlerinin pratik bir kuralı da şudur: Kasa ne kadar doluysa, içinde o kadar ısı oluşur. İhtiyacınız olmayan yapı parçalarını mutlaka bilgisayarınızdan uzaklaştırmaya gayret gösterin. Eski 5 gigabaytlık sabit diskinize artık hiç mi ihtiyacınız yok? O zaman onu kasanın dışına alın. Ağınız yoksa bir ağ kartına ihtiyacınız da yok demektir. Parçalara sonra yeniden ihtiyaç duyarsanız, onları kışın yeniden PC’nize monte edebilirsiniz.

Çökme durumlarında

Acil işleri halletmeniz gerekiyor, ama bilgisayar aşırı ısındığı için sürekli kendini mi kapatıyor? Hemen etkin bir acil yardım tavsiyesi verelim: Pencereleri, kapıları açın ve kasanı n kenar kapağını vidalarından çıkarın. Eğer bir vantilatörünüz varsa, kasanın önüne koyun. Bu büyük çapta soğutma sağlayacaktır. Ama bunu yalnızca kısa bir süre için yapmalısınız, ayrıca hiç kimsenin kazayla PC’nin içini karıştırmayacağını güvence altına almış olsanız da gerekir.

İşlemci Soğutucusu

Modern işlemcilerin performansı artık oldukça yüksek. Ancak çok çalışılan yerde çok sıcaklık oluşur. Bu sıcaklığı işlemcinin soğutucusu veya havalandırıcısı dışarıya nakletmek zorundadır. Eğer satıcınız bilgisayar sistemini maliyetlerden dolayı çok zayıf bir soğutma sistemiyle size teslim etmişse, PC’yi kendiniz yeni bir havalandırıcıyla (resim) terfi edebilirsiniz. Örneğin AMD işlemcileri için Arctic-Cooling Copper Silent Pro (yaklaşık 15 euro) ya da Intel’in Pentium- 4-CPU’ları için Zalman CNPS 7000Cu (yaklaşık 50 euro) tavsiye edilebilir. Havalandırıcıları elektronikçilerden ya da oem parça satıcılarından edinebilirsiniz. Değişimi ya bir uzmana bırakırsınız ya da kendiniz dikkatlice birlikte gelen talimatnameye göre yürütebilirsiniz.

Havalandırıcıyı Temiz Tutun

Vantilatörler temiz ve tozsuz oldukları sürece azami güçle soğuturlar. Bu yüzden zaman zaman PC havalandırıcıyı temizlemelisiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:

a – Fişi çekin ve PC kasasını açın.
b – İşlemci üzerinde bir havalandırıcı vardır ve bir tane de güç kaynağı bölümü üzerinde durur. Bazı PC’ler kasa vantilatörlerine ya da grafik kartı havalandırıcılarına da sahiptir.
c – Temizlemek için en iyisi küçük bir fırça kullanın. Kasa zemininde yer alan tozu da aynı şekilde uzaklaştırın.

Bilgisayarınızın içine ek havalandırıcılar monte edin

Çok sıcak olduğundan PC kendini düzenli aralıklarla kapatıyor ya da hatta çöküyor mu? Böyle bir durumda yeni havalandırıcılar edinmek sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Çoğu bilgisayar kasası modeli oem satıcılarında yaklaşık 10-25 dolar arasında fiyatlandırılan ek vantilatörler (resme bkz.) için serbest havalandırıcı kafeslerine sahip. Küçük rüzgar makineleri kasadaki hava değişimini bir hayli iyileştiriyor. Boş bir sürücü yuvasına ya da kasanın arkasındaki boş bir PCI yuvasına yerleştirebileceğiniz kasa havalandırıcıları da mevcut. Bunlar sabit disk veya grafik kartı gibi tek tek aygıtları planlı bir biçimde soğutmak için çok uygun.

Geniş sürücü kablolarını değiştirin

Özellikle çok dolu kasalarda sık sık tehlikeli sıcaklık tıkanmaları görülebiliyor. Geniş sürücü kabloları da hava sirkülasyonunu engelliyor. Çoğu PC kasası içerisinde bu tip düz bant kablolardan üç tanesi görülür. İki IDE kablosu ana kartı sabit disklerle ve CD sürücüleriyle iletişimini sağlar ve bir diğer kablo disket sürücüsüne bağlanır. Bu düz bant kabloların yerine yuvarlak kablolar kullanılabilir (parça başına yaklaşık 5-10 euro arasında). Tüm kabloları sırasıyla değiştirin. Tüm sürücüleri yeniden doğru bir biçimde bağlamaya dikkat edin.

Bu tavsiyeler işinizi görmüyor bilgisayarınızı sürekli kullanıyorsanız Soğutma işlemlerinde overclock’ta kullanılan malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu sayede donanımınızı yanma tehlikesine karşı korumuş olacaksınız. Aşırı ısınan işlemci ve RAM bilgisayarınızda donmalara da neden olacaktır.