Bölge ve Dil Seçenekleri Ayarlarını Değiştirme

Bölge ve Dil Seçenekleri Ayarlarını Değiştirme

Bilgisayar dil ayarları nasıl değiştirilir. Yabancı dilde dosyaları açabilmek için Windows dil ayarlarını değiştirmek, Bölgesel destek ve dil desteği nasıl yapılandırılmalıdır. Fontların Türkçe haricindeki işletim sistemlerinde sorunsuz kullanılabilmesi için aşağıdaki işlemleri yapmanızı gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra Türkçe hazırlanmış program ve sayfalarda dil ile ilgili sorunlarınızı giderdiğiniz gibi dil seçimine izin veren tüm programlarda Türkçe karakterleri rahatça kullanma imkanına sahip olursunuz. Fontları rahatça kullanabilmeniz için (anlamsız yazı karakterleri ve sözcüklerle karşılaşmamak için) aşağıda verilen bilgiler doğrultusunda dil seçimini Türkçe yapmanız gerekmektedir.

bolgesel-dil-ayarlari

Windows işletim sistemi, İngilizcenin yanı sıra daha pek çok dil desteği sunmaktadır. Windows’un tüm sürümlerinde, belgeleri yüzlerce dilde görüntüleyebilir, giriş yapabilir, düzenleyebilir ve yazdırabilirsiniz. Bölgesel tercihleri, yazı tiplerini, klavye düzenlerini, sıralama düzenlerini, tarih biçimlerini, vb. ayarlayabilirsiniz.

bolgesel-dil-klavye-ayarlar

Windows’un bazı dil sürümleri, tüm karakterlerin düzgün girilebilmesi ve görüntülenebilmesi için Karmaşık Komut Dosyası ve Sağdan Sola Dil Topluluğu (Complex Script and Right-to-Left Language Collection) ya da Doğu Asya Dil Topluluğu (East Asian Language Collection) gibi özelliklerin yüklenebilmesi gerekebilir.