CCleaner ile Daha Derin Tarama Yapma

CCleaner ile Daha Derin Tarama Yapma

Bilgisayarınızdaki geçici ve artık dosyaların tek sorumlusu Windows işletim sisteminin kendisi değil, bilgisayarınıza yüklediğiniz ve sistemden kaldırdığınız her program da bu tabloya katkı sağlıyor. En popüler araçlardan biri olan CCleaner adlı yazılımı pek çok bilgisayar kullanıcısı bilir. CCleaner bu program artıklarını yazılımlara zarar vermeden temizleyebilen en nitelikli araç konumunda yer alıyor. Bu yazılım normalde tarama yapıp sisteminizde temizlik yapıyor. Ancak yükleyeceğiniz bir eklenti ile çok daha gelişmiş hale getirebiliyorsunuz.

CCleaner İnce Ayar Yapma

CCleaner’ı çalıştırın ve “Applications” sekmesini görüntüleyin. Web tarayıcılarınız (Internet Explorer Windows sekmesi altında yer almakta), antivirüs programınız, eklentiler (Java ve Adobe Reader gibi), Kayıt Defteri gibi çeşitli Windows araçlarını göreceksiniz. Buradan dilediğiniz program ve araçları temizliğe dahil edebilir, dilediklerinizi dışarıda tutabilirsiniz. Temizlik sonrasında bir programda sorun çıkma ihtimali varsa CCleaner açılır pencerede uyarı yapıyor.

Tüm bunlar harika, peki diğer programlar ve Windows araçları ne olacak? CCleaner bir miktar yardım almadan tüm artık dosyaları göremiyor. Listeyi genişletmek için ücretsiz CCEnhancer (https://singularlabs.com/software/ccenhancer) eklentisini indirin. Sayfadaki mavi “Download” butonuna tıkladıktan sonra inen EXE dosyasına çift tıklayın, ardından CCleaner listesinin genişletilmesi için “Download Latest” butonunu kullanın. Sonda “Yes” butonuna tıklayın ve CCleaner’ı çalıştırın. “Applications” listenizde “iTunes Previous Libraries”, “Shortcut Cache”, “Bookmark Backups” ve hatta CCleaner’ın kendisi belirecektir. Temizliğe dahil etmek istediğiniz öğeleri seçtikten sonra “Run Cleaner” butonuna tıklamanız yeterlidir

Not: Sisteminizde CCleaner yüklü olmalıdır. Yoksa eklentiyi tek başına yüklemeniz bir işe yaramayacaktır.