Compuserve Graphics Interchange Format (GIF) Nedir Kısaca

Compuserve Graphics Interchange Format (GIF) Nedir Kısaca

PSD nedir, ne işe yarar? PSD resim formatının avantajları ve dezavantajları nelerdir? PSD hakkında kısa bilgi. Web sayfalarında animasyon kullanımına izin veren tek grafik formatı (Flash gibi vektörel formatları saymıyoruz) GIF’tir. 256 renklik renk paletiyle sınırlı olmasına karşın yaygın olarak kullanılan bu format, 1987 yılında Amerikalı internet servis sağlayıcı Compuserve tarafından tanıtılmıştır.

GIF dosyalarının ikinci en büyük avantajı renk paletindeki herhangi bir rengin geçirgen olarak belirlenmesine izin vermesidir (sadece GIF89a tipindeki GIF’ler için geçerlidir). Geçirgen renk arka plandaki fonun görülmesine olanak tanır. Web sayfası üzerinde kullanacağınız grafik az sayıda renkten oluşuyorsa bu formata çevirmeniz gözle görülür yer avantajı sağlayacaktır. Renk geçişleri içeren imajlar GIF olarak kaydedildiği zaman, imaj üzerinde istenmeyen kirlenmeler ve pikseller oluşacaktır.

GIF’in Avantajları Nelerdir: Çok sayıda tekrarlanan piksel, az sayıda renk bulunan imajlarda yüksek sıkıştırma sağlar, animasyonlu görüntüler oluşturulmasına izin verir. Renk paletindeki herhangi bir renk geçirgen olarak atanabilir.

GIF’in Dezavantajları Nelerdir: 256 renklik palet, diyagramlar ve küçük imajlar için yeterli olurken renk geçişlerine sahip canlı grafikler için yeterli değildir.