Dikkat Çekici Başlık Nasıl Atılır

Dikkat Çekici Başlık Nasıl Atılır

Dikkat çekici başlıklar nasıl yazılır püf noktaları nelerdir? Web site sahibiyseniz, Blog, Forum yada Sosyal medya hesabı yönetiyorsanız içeriklerinize attığınız başlıklarda çok önemli, çünkü kullanıcıların ilk baktığı yer başlıktır. Eğer başlık dikkatini çekiyorsa yada ziyaretçinizin / müşterinizin işine yarıyorsa içeriğinizle etkileşime geçiyor. Bunu bilen haber siteleri de dikkat çekici bir başlık atıp, ziyaretçileri başlıkla alakası olmayan içeriklere yönlendiriyorlar. Tıklama haberciliği yapıp reklam paylarını artırmaya çalışıyorlar. Tabi buda ziyaretçileri olumsuz yönde etkiliyor. Dikkat çekici başlık kullanırken içerikten uzaklaşmamakta önemli, bu nedenle bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Okuyucuyu Etkileyen Başlıklar Nasıl Yazılır

İçerik üretmek için illa edebiyat bitirmenize gerek yok, konunuza hakimseniz sizde bildiklerinizi yazıya, görsele yada videoya dökebilirsiniz. Ücretsiz bloglar, sosyal medya siteleri sayesinde artık her isteyen aynı zamanda birer içerik üreticisi olabiliyor. Yani rekabet çok yüksek, içeriğin ziyaretçiler tarafından etkileşim kurulması çok önemli. Bu yüzden öyle başlıklar atmamız gerekiyor ki, o da diğer tüm içerikler arasında dikkat çeksin ve paylaştığımız içerik okunsun ve paylaşılsın.

Ülkemizde okuma ve araştırma pek sevilmez. Seven kitlede binlerce site arasında boğulmakta yada akşam yorgun düşmektedir. Bunun yanı sıra pek çok sorunla boğuşurlar. Bunca yoğunluk arasında ziyaretçilerinizin / müşterilerinizin dikkatini çekecek öyle bir başlık atmalısınız ki size yönelsinler. Bu nedenden dolayı yazdığınız başlıklarda hedef kitlenin duymasını isteyeceği şeyler söylemelisiniz. İçeriğinizden faydalanabilmeliler bunu onlara adeta fısıldamalısınız.

Örneğin, bu makalenin başlığı “Dikkat Çekici Başlık Nasıl Atılır” derken soru öbeğiyle dikkat çekiyoruz. Şok! Dikkat! Flaş! Kesin Bilgi! Bedava! Son fırsat! Acele edin! Aranıyor! gibi uyarı sözleri insanların durup göz atmasına neden olur. İnsan psikolojisi gereği niçin uyarıldıklarını bilmek isterler. İşte size dikkat çekici başlıklar yazmanıza fayda sağlayabilecek, hemen hemen kullanacağınız her yerde etkili olabilecek kelime öbeklerinden çok kullanılan bazı örnekler;

Nasıl Yapılır
Acayip
Çok heyecanlı
Eğlenceli
Bomba Etkisi
Dikkat Edilecekler
Çok çarpıcı
Son dakika
Kesin bilgi
Muhteşem
Başarılı
Sihirli
Mucizevi
Hayatınız değişecek
Hızlı ve etkili çözümler
Hiç bu şekilde görmediniz
Hayatınızı değiştirecek
Kesin görmeniz gereken
Nasıl Olurdu
Geri sayım başladı
Az zaman kaldı
Bu yaz okumanız gereken 10 kitap
Hafta sonu katılmanız gereken 3 etkinlik
Bir kitabı okumanız için 5 neden
…. Katılmanız İçin … Neden!
Gözlerinize inanamayacağınız
Gözlerinizi kapatın ve hayal edin
Püf noktaları

İyi İçerik İyi Başlıktan Geçer 6 Altın Kural

Ne İstiyorsunuz (şan, şöhret, para, zenginlik mal, mülk, sağlık gibi): Web Sitenizden Daha Fazla Para Kazanma Yöntemleri
Gelecek Öngörülerinizi Sunun Gelecekte Hayatımızı Değiştirecek 10 Teknolojik Ürün

Sorunlar, Korkular ve Çözümler: Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

Doğrular, Gerçekler, Yalan ve Yanlışlar: Google’da İlk Sayfada Görünmek için Az Bilinen Gerçekler

Nasıl Sorusu: Sosyal Medyada Takipçi Sayısını Nasıl Artırırım

En İyi ve En Kötü: Facebook’ta En Çok Yapılan Hatalar