Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Dizüstü bilgisayar diğer bir adıyla notebook satın alacaksınız ancak karar veremiyorsunuz, sürekli yeni bilgisayar parçasının çıktığı günümüzde normal bir kullanıcının takip etmesi neredeyse imkansız hale geldi. Karar vermek gerçekten zor en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir sözünden yola çıkarak hangi dizüstü bilgisayarı alacağınıza karar vermenizi kolaylaştıracağız. İlk yapmanız gereken şey ihtiyaçlarınızı belirlemek olmalıdır. Dizüstü bilgisayar almanızdaki amaçları belirleyelim internete girmek MSN gibi mesajlaşma programları ve Word, Excel gibi ofis programlarımı kullanacaksınız. daha gelişmiş Flash, Photoshop, Video kesme düzenleme gibi programlar kullanacaksanız orta sınıf bir dizüstü bilgisayar işinizi görecektir.

İhtiyaçlarınızı belirlediniz kendinizi sorguladınız nasıl bir kullanıcı olduğunuzu göz önüne getirdiniz ve kararınızı verdiniz. Alt seviyede bir kullanıcı olduğunuzu düşünecek olursak internete girmek, anlık mesajlaşma programları, müzik dinlemek ve tabi ki ofis yazılımlarının dışında bir şey yapmıyorsanız özellikle kampanya ile verilen dizüstü bilgisayarlar işinizi görecektir. 350 USD (dolar) ile 500 USD (dolar) arasındaki dizüstü bilgisayarlar işinizi rahatlıkla görür. Burada dikkat edeceğiniz iki şey var birincisi RAM’iniz 2GB’dan daha düşük olmamalı ve ikincisi ise ısınma problemini iyi araştırmalısınız.

Orta düzey bir kullanıcı iseniz bu aralık zor bir aralıktır en son çıkan oyunları oynamadığınızı düşünerek hareket edeceğiz. dizüstü bilgisayarınızda ofis yazılımlarının ötesinde bir çok programı çalıştırdığınızda özellikle grafik programları işlem yaptığında çok fazla RAM tüketirler burada seçim aparken güçlü bir RAM seçmeniz yararınıza olacaktır. Kesinlikle tek çekirdekli işlemci almayın bu performans açısından oldukça önemli, işlemci türünü seçerken ısınma problemini mutlaka göz önüne getirin batarya ise artık her dizüstü bilgisayar en az 2-3 saat şarj süresi veriyor. Kampanya ile ucuza verilen dizüstü bilgisayarların performansı düşük olduğundan bu bilgisayarlar işinizi görmez. Bilgisayarınızda oyun oynayacaksanız masraftan kaçınmamalısınız en yüksek işlemci ve grafik kartı seçeneklerini seçmeniz en son çıkan oyunları ve gelecekte çıkacak olan oyunları oynamanız açısından oldukça önemli, şimdiden hiç harddiskten bahis etmemişsiniz dediğinizi duyar gibiyim ancak artık en düşük 500GB HDD vaat ediyorlar buda oldukça iyi bir kapasite burada harddiskinizin dönüş hızı olan RPM’ye dikkat etmelisiniz.