Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gereken bir çok faktör bulunmaktadır. Netbook, Laptop ve Tablet bilgisayarlar pazar paylarını giderek daha çok artırırken sürekli yeni özellikler ve standart konseptlere yeni konseptler ekleyerek yollarına devam etmektedirler. Dizüstü bilgisayar satın alamaya karar verdikten sonra hangi konsepti seçeceğinize karar vermelisiniz. Burada ihtiyaçlarınız oldukça önemli, kullanım alanlarınız, taşınabilirlik ve tabi ki kullanacağınız programlar tercihinizi etkileyen en büyük faktördür.

Konsept Seçimi

Eğer konsept seçiminde zorlanıyorsanız kullanım amaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Tablet PC’ler ince yapısı ve boyutları ile en iyi taşınabilir bilgisayar konsepti diyebiliriz. Ancak performans açısından aynı şeyi söyleyemeyiz. Laptoplara göre çok yavaş kalan bu bilgisayarlar Netbook’larla eş değer yapıya sahip, bu nedenle Tablet PC kıyaslaması yaparken Netbook’larla kıyaslayabilirsiniz. Gerek hız gerekse kullanılabilirliği açısından daha uygundur. Laptoplar ise performans isteyenler için ideal diyebiliriz.

Şarj Sorunu

Dizüstü bilgisayarların en büyük sorunlarından bir tanesi şarj sorunudur. Altı ve dokuz hücreli bataryalara sahip dizüstü bilgisayarların batarya ömrü altı saat ve üzeri dayanabilmektedir. Bu durum fiyata yansıtılacağından cihazın batarya ömrünü de kendinizce belirleyiniz. Ne kadar ihtiyacım var sorusunu sorabilirsiniz?

İşlemci

İşlemci seçimi yapmak oldukça zordur. Bu nedenle bu sorunu daha fazla karmaşık hale getirmeden şu şekilde özetleyebiliriz. Eğer alt düzey veya orta düzey bir kullanıcı iseniz. Piyasada bulunan dizüstü bilgisayarların herhangi birini seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak üst düzey kullanıcı veya oyun oynamak, grafikerlik gibi planlarınız varsa kesinlikle işlemci seçimine dikkat etmelisiniz. İşlemcinizin Ön bellek boyutu (cache), saat hızına dikkat ediniz.

Bellek (RAM):

Yeni çıkan işletim sistemleri sayesinde RAM miktarını yükseltebiliyoruz. Ancak burada yine aynı soru ile karşılaşıyoruz. Tabi ki ihtiyacınız nedir? Eğer yalnızca internet ve ofis programlarının ötesinde bir uğraş vermiyorsanız buraya çok takılmanıza gerek yok, çünkü en düşük özelliklere sahip dizüstü bilgisayar bile bu ihtiyacınızı hayli hayli karşılayacaktır. RAM bellekler işlemciler kadar pahalı olmadığından bizim size tavsiyemiz olabildiğince yüksek tutmanız. Kullandığınız işletim sisteminin (Windows, Linux) kaç GB kadar destek verdiğini mutlaka kontrol ediniz.

Ekran Kartı – Grafik Kartı:

Oyun severler ve yüksek çözünürlük gerektiren mesleklerle uğraşanların mutlaka dikkat etmesi gereken önemli bir parçadır. Alt düzey kullanıcılar için masraf etmeye gerek olmayan bir malzeme olan ekran kartı üst düzey kullanıcılarda mutlaka ön planda tutulmalıdır.