Dizüstü Bilgisayarıma Su Döküldü Ne Yapmalıyım

Dizüstü Bilgisayarıma Su Döküldü Ne Yapmalıyım

Dizüstü bilgisayarların suyla teması oldukça sorunlu bir konudur. Çünkü arıza verdirmeden kurtarmak çok zordur. Elinizdeki içeceğin bir anda bilgisayarınızın üzerine dökülmesi sırasında hızlı bir şekilde bilgisayarınızı ters çevirin fişi ve bataryayı çıkartın. Bu esnada bilgisayarınızı kapatmak için beklemeyin çünkü saniyelerle yarışıyorsunuz. Sıvı bir anda bilgisayarınızın ana kartına ulaşamaz. Çünkü genelde dökülen sıvı miktarı çok fazla olmaz. Bu sıvının klavyeyi aşıp anakartınıza ulaşması bir hayli vakit alacaktır. Tabi ki bu sırada siz kendi tedbirinizi aldığınız için anakarta ulaşmasını önlemiş olacaksınız. Anakartınızın sıvı ile temas etmesi halinde ise masrafınız bir hayli artacaktır.

Laptopumun Klavyesi Çalışmıyor

Laptopunuza sıvı dökmeniz halinde ilk bozulacak olan parça klavyenizdir. Çünkü sıvı ile ilk temas eden bölüm burasıdır. Bu aslında sizin için bir avantaj olabilir. Çünkü bilgisayarınızın iç kısmına sıvı ulaşırsa çok daha büyük masraflı arızalara neden olabilir. Klavye ücretleri 40TL’den başlıyor. Tabi ki marka ve modele göre değişiklik gösteriyor. Arızalanması halinde alıp kendinizde kolay bir şekilde takabilirsiniz. Nasıl sökeceğinizi bilmiyorsanız Youtube gibi video sitelerinden yüzlerce tarif arasından sizinkine uygun bir modeli bulup adım adım anlatılanları uygulayarak bu işlemi kolay yoldan halledebilirsiniz.

Sıvı dökülmesi halinde klavyeniz işlemez hale gelecektir. Hemen korkmayın, eğer sıvı dökülmesine karşı garanti yaptırmadıysanız kendinizde tamir etmeyi deneyebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınıza sıvı dökülmesi halinde en kötü ihtimal sıvı anakarta ulaşır ve kısa devre sonucu anakartınız yanar. İşte o zaman profesyonel birinden yardım almanız gerekiyor. Çünkü evdeki malzemelerinizle tamir etmeniz imkansız. Böyle bir durumda LCD ekranınızın zarar görme ihtimali çok düşüktür.