Dizüstünü Bilgisayarın Performansını Artırma

Dizüstünü Bilgisayarın Performansını Artırma

Dizüstü bilgisayarlar kullanıldıkça performansında kayıplar olur. Bazen temizlik ve performans programları da bir işe yaramaz. Hatta format bile tam anlamıyla çözüm olmayabilir. Bu gibi durumlarda artık dizüstü bilgisayarınıza fiziki müdahalelerde bulunma vakti geldi demektir. Gözünüz hemen korkmasın yapmanız gerekenler oldukça basit. Şimdi sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.

Makalede Neler Var?

BIOS güncellemesi

Güncel işlemci verisini yükleyin, yeni işlemcinizi tanıtabilmeniz için doğru BIOS ayarlarını yapmanız gerekiyor. Yeni güncellemeleri doğrudan Windows’tan ya da CD gibi ön yükleme araçlarıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Çoğu üretici BIOS güncellemelerini web sitesinde yayınlıyor. Yeni işlemcinizi takarken çok dikkatli olun ve prospektüsü harfiyen uygulayın.

Kasayı açın

Vidaları sökün, İlkin cihazı fişten çekin ve bataryasını çıkartın. Akabinde cihazı ters çevirip bir yıldız tornavida yardımıyla üzerindeki tüm vidaları tek tek sökün. Karşınıza işlemci, fanı ve ısı borusu çıkacaktır. Artık RAM’leri de çabucak değiştirmeniz mümkün.

 

 

 

Fanları çıkartın

Dikkatlice sökün, Bizim cihazımızda fana kolay ulaşılıyordu. Önce güç kaynağı kablosunu yavaş ve dikkatlice çıkartın. Bu kabloyu çıkartmak için yıldız tornavida yardımıyla ufak oynatmalar yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Isı borusunu çıkartın

Dikkatli olun Bakır malzemeden yapılan ısı boruları, dış ortama bağlıdır ve ısı tahliyesinden sorumludur. İlkin hemen yukarısında bulunan ve ısı borusuna bağlı olan ağ kablosunu çıkartın. Yeni işlemciniz için ısı borusunun etrafında birikenleri alkolle temizlemeniz de yararınıza olacaktır.

 

 

 

 

İşlemciyi çıkartın

Sadece tek vidayla bağlı Nihayet yıldız tornavidanızla işlemcinizi sokete bağlayan tek vidayı da yerinden sökerek, dikkatlice eski işlemcinizi yerinden sökebilirsiniz.

 

 

 

 

Isı yalıtım macunu

Yerine takın, şimdi dikkatlice ısı yalıtım macununu işlemcinize ince bir katman halinde sıvayın. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ortadaki »die« kısmını sadece ince macunla kaplamanız gerektiği. Burada özellikle macunu işlemcinin arka kısmına dokundurmamanız gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonra 6’dan 3. adıma kadarki aşamaları uygulayarak her şeyi yerine takın.