DNSChanger Virüsü Nasıl Temizlenir

DNSChanger Virüsü Nasıl Temizlenir

Federal Bureau of Investigation (Federal Soruşturma Bürosu), kısa ve bilinen adıyla FBI, ABD’de bulunan federal araştırma bürosudur. Bu büronun yaptığı açıklamaya göre DNSChanger virüsü ABD’de 500 binden fazla bilgisayara bulaşmış durumda ve bu virüsün tek bir amacı var bilgisayarınızın DNS ayarlarını değiştirerek sizi belli sitelere yönlendirmektir. Bu virüs antivirüs programlarını bir şekilde aşabiliyor ve sisteminize yerleşebiliyor. Bu virüsü temizlemek için ücretsiz temizleme yazılımları bulunuyor.

DnsChanger, bulaştığı bilgisayarlarda kendisini gizler. Daha sonra bu virüs bulaştığı bilgisayarların Ağ ortamına bağlanmasından sonra kendini ağ maskelerine bulaştırarak sistemin DNS ayarlarını değiştiriyor. Böylece kullanıcılar virüsün ayarladığı şekilde Internete bağlanıyorlar. Bu tür erişimler, kullanıcılar nereye eriştiklerini farkında olmadan gerçekleşiyor ve kullanıcılar daha önceden hazırlanan sahte web sitelerine yönlendirilebiliyor ya da her zaman kullandıkları web sitelerinin kopyası ile karşılaşıp, şifrelerini girerek tüm bilgilerini kaybediyorlar.

Yapmanız gereken ilk iş sisteminize DNSChanger virüsünün bulaşıp bulaşmadığını tespit etmek olmalıdır. www.dns-ok.us web adresine giriniz ve eğer arka planınız yeşil DNS Resolution = GREEN yazıyor ise sisteminiz temiz demektir. Eğer arka plan renginiz kırmızı DNS Resolution = RED yazıyor ise sisteminize DNSChanger adlı virüs bulaşmış demektir. Bunu temizlemek için ise Kaspersky’ın geliştirmiş olduğu ücretsiz casus yazılım temizleme aracını kullanabilirsiniz. Program 32bit ve 64bit işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

http://support.kaspersky.com/downloads/utils/tdsskiller.zip