Ekran Kartı Nasıl Alınır

Ekran Kartı Nasıl Alınır

Ekran kartı satın alırken nelere dikkat etmelisiniz. DijitalTeknoloji.Net bir ekran kartı nasıl olmalı hangi fiyat aralığındaki ekran kartını satın almalı gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız öncelikli olarak bir ekran kartından beklentileriniz nelerdir bunu belirlemelisiniz, tabi ki beklentiler her zaman yüksektir ancak bir ekran kartı fiyatının 2bin dolarlara çıktığını düşünecek olduğunuzda satın almadan önce ekran kartı için bir bütçede hazırlamalısınız. Fiyat/Performans karşılaştırması yapmalısınız.

Ekran kartı satın alırken şu yolları izlemelisiniz:

Satın alacağım ekran kartını ne için kullanacağım?

Yapacağım harcama nedir?

Yaptığım harcamanın karşılığında ne bekliyorum?

Eğer bir ekran kartından çok fazla bir beklentiniz yok ise bilgisayarınızın anakartı ile birlikte gelen ekran kartı işinizi görecektir. böylece ek bir masraftan kurtulmuş olacaksınız. Ancak anakartınız ile birlikte monte edilmiş bir ekran çıkışı yok ise 50$ – 60$ arası bir ekran kartı işinizi görecektir bu özelliklere sahip olacak bir ekran kartı ile rahatlıkla internette sörf yapabilir ofis programları kullanabilirsiniz.

Ekran kartından beklentileri olanlar özellikle oyun ve grafik tasarımcıları için ekran kartı önemli bir tercih 150$ – 250$ arası bir ekran kartı oyun oynamak için yeterli bir tercih olacaktır ancak sürekli olarak teknolojinin gelişmesi yeni çıkan oyun ve grafik programları daha fazla donanım istemekte buda size birkaç yıl sonra ekran kartınızın yeterli olmayacağı anlamına geliyor. 250$ üzeri bir ekran kartı almanız uzun soluklu bir şekilde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ekran kartı satın alma rehberimizde özellikle ekran kartının donanımsal özellikleri mesela kaç MB olmalı gibi cevaplar yazmadık ekran kartı piyasası sürekli güncellenmekte fakat fiyatlar aynı kalmakta size verdiğimiz fiyat aralıkları bir kaç yıl sonra dahi değişmeyecek fakat özellikler bir kaç yıl sonrasının düşük özellikleri olacaktır. Özellikle dikkat etmeniz gereken bir şey var alacağınız ekran kartı eski model olmamalı satın alacağınız ürünün yeni model olmasına dikkat etmelisiniz.