ERR_NAME_RESOLUTION_FAILED Hatası Nasıl Düzeltilir

ERR_NAME_RESOLUTION_FAILED Hatası Nasıl Düzeltilir

Web sitlerine giriş yaparken karşılaşılan “Err_name_resolution_failed” yani “Hata adı çözümlemesi başarısız oldu” hatasının bir çok sebebi olabilir. Ulaşmaya çalıştığınız web sitesi kullandığınız ağ tarafından engellenmiş olabilir. İnternet sitesi yasaklı siteler listesine giriş olabilir. DNS problemi yaşıyor olabilir, yada web sitesi sunucu kaynaklı nedenlerle kapalı olabilir. Hatta web site sahibi tarafından hizmeti durdurulmuş yada silinmiş olabilir. Bu sorunları nasıl düzeltebileceğinizi adım adım anlatacağız.

Girmeye Çalıştığınız Web Sitesi Çalışıyor mu

Açmaya çalıştığınız Web sitesi çökmüşte olabilir. Eğer açmak istediğiniz web sayfası çökmüş ise https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresine girip web sitesini analiz yaptırın, bu işlem birkaç saniye sürecektir. Analiz sonucu Google’nin siteye erişebildiğini ancak sizin erişemediğinizi gösterir.

Windows 10 DNS Nasıl Değiştirilir

Bilgisayarınızın “Başlat” butonuna tıklayıp “Ayarlar” sayfasını gidin. Bu ekrandan “Ağ ve İnternet (Wi-Fi, uçak modu, VPN)” sekmesine tıklayın.
Ağ ve Paylaşım Merkezi” sayfasını açmak için ilgili sekmeye tıklayın ve Wi-Fİ üzerine tıklayın.

Açılan Ağ durum penceresi içerisinden “Özellikler” butonuna tıklayın.

Ağ Bağlantısı Özellikleri” penceresinden “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” üzerine tıklayıp “Özellikler” butonuna tıklayın (Veya çift tıklayın). Eğer IPv6 protokolü kullanıyorsanız seçeneklerden “Internet Protokolü sürüm 6 (TCP/IPv6)” seçin.

Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” penceresi içerisinden “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçin ve hemen aşağısındaki DNS kutularını doldurun.

İnternet Bağlantısı Nasıl Sıfırlanır

Bilgisayarınızda internet bağlantısını sıfırlamak Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve Çalıştır penceresini açın. Çıkan ekrana “CMD” yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza siyah bir çıkacaktır. “ipconfig /release” yazıp enter tuşuna basın ve internet ayarlarınızı sıfırlayın.