Eski Klavyeyi Aydınlatmalı Klavyeye Çevirme

Eski Klavyeyi Aydınlatmalı Klavyeye Çevirme

Gece geç saatlere kadar çalışıyorsanız ışığı yanık bırakmak aile üyelerinizin keyfini kaçırabilir. Bunun için en iyi çözüm yolu aydınlatmalı klavyelerdir. Ancak aydınlatmalı klavyelerin günümüz fiyatlarına baktığınız zaman oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Zamanla ucuzlar diye ümit ediyoruz. Fakat fiyatların düşmesini beklemek yerine elinizdeki eski bir klavye ile kendi aydınlatmalı klavyenizi yapabilirsiniz. İşte size, kendi aydınlatmalı klavyenizi yapmanın yolu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde çalışmak, oyun oynamak ya da internette gezinmek, aile bireylerinizin uykusunu kaçırabilir. Işıkları açık bırakmak herkesi uyandırıyor ama ışıkları söndürdüğünüzde de tuşları bulamıyorsunuz. Bu yüzden gözleriniz yoruluyor, canınız sıkılıyor. Halbuki hafif bir ışık, klavyenizi aydınlatırken odanın ışıklarını yakma zorunluluğunu da ortadan kaldırabilir.

Bunun için yapılabilecek şeylerden biri bir USB lamba satın almak. Ama bunun için USB bağlantılarınızın kasanın önünde olması gerekiyor. Eğer kasa masanın altındaysa işiniz zor. Üstelik değerli bir USB portunuzu da işgal ediyor. Bizim alternatifimiz, çok ucuza çıkan bir işlem: Tek gereken iki parlak beyaz LED, sert bir tel, havya, matkap ve elbette bilgisayarınızın klavyesi.

Not: Bu modifikasyonu garantisi süren bir klavye üzerinde yapmanızı önermiyoruz. Tüm riskler size aittir. Şimdi, klavyenizi iki beyaz LED’le aydınlanacak hale nasıl getirebileceğinizi göstereceğiz. İşin sırrı, elektriği klavyenizin [Scroll Lock] LED’inden almak ve bu tuşu kullanarak aydınlatmayı açıp kapamak. Bu iş için kullandığımız [Scroll Lock] tuşuna zaten programların çok büyük bir kısmı ihtiyaç duymuyor. O yüzden de genelde devre dışı konumda oluyor.

Yönteme Hızlı Bakış


Eski bir klavye, iki parlak beyaz LED, biraz kalın tel, bir havya ve biraz lehim teli gerekiyor.

Klavyenin sağ ve sol üst köşelerini delip tel çiftlerini geçirin.

 

 

 

 

 

 

Scroll Lock LED’ini bulup sökün. Bağlantı noktalarının her birine bir çift kalın tel lehimleyin.

 

 

 

 

 

 

Telleri LED’lere lehimleyin. Gerekirse LED’ler için bir yuva ya da ısıyla daralan plastik tüplerden kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yöntem: Tüm vidaları sökerek klavyenizi dikkatlice açın. Scroll Lock LED’inin yerini bulun (genelde klavyenin bir köşesindeki küçük devre kartının üzerindedir). Varolan LED’i havya yardımıyla sökün ve her bağlantı noktasına iki adet olmak üzere toplam dört tel lehimleyin. Klavyenin sol ve sağ üst köşelerine matkapla birer delik açın. Bu delikler, ancak tellerin geçebileceği kadar geniş olmalı. Şimdi tellerin ikisini soldaki, ikisini sağdaki delikten geçirin. Tellerin büyük kısmı klavyenin içinde kalacağından gizlenecek. Telleri şimdi LED’lere lehimleyin. Lehimleme işini artı ve eksi uçlara dikkat ederek yapın. Son olarak da klavyeyi tekrar birleştirin.

Artık klavyeniz gece kullanımına hazır. Bilgisayara bağlayıp sistemi açın. Artık klavyenizin [Scroll Lock] tuşuna basarak klavye aydınlatmasını açıp kapatabilirsiniz. Biraz daha özenli çalışarak LED’lere yuva yapabilir ya da daha profesyonel malzemeler kullanarak burada gösterdiğimizden daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.