Facebook ve Instagram Fotoğraflarınızı Yedekleyin

Facebook ve Instagram Fotoğraflarınızı Yedekleyin

Fotoğraflarınızı otomatik olarak yedekleyin, günümüzde en çok kullanıcı kitlesine sahip olan fotoğraf paylaşım servisleri olarak Flickr, Picasa ve Instagram’ı sayabiliriz. Facebook’un da bu amaca önemli ölçüde hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bu tip ağlara yüklenen fotoğraflar servislerin sunucularında depolanıyor. Her türlü aksaklık ve problem ihtimaline karşı fotoğrafların yedeklerinin alınması önemli, bu noktada devreye Windows işletim sistemleriyle uyumlu ve ücretsiz olan PicBackMan adlı ücretsiz yazılım devreye giriyor. Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışan yazılım Facebook, Instagram ve Foursquare hesaplarınıza yüklemiş olduğunuz fotoğraflarınızı Dropbox, SkyDrive, Box.Net, Flickr, Picasa ve Smugmug servislerine otomatik olarak yedekleme imkanı veriyor.

Yazılımı işletim sisteminize kurup çalıştırdığınızda sade bir arayüzle karşılaşacaksınız. Öncelikle PicBackMan hesabınızı oluşturmanız gerekiyor. Program arayüzündeki “Not a user? Register here.” bölümünün altındaki kutucuklara sırasıyla e-posta adresi ve parolanızı girip Register butonuna tıklayın. Herhangi bir aktivasyon işlemine gerek görülmemiş. Hesabınızı oluşturduktan sonra üst kısımdaki e-mail adress ve password kutucuklarına bilgilerinizi girip oturum açabilirsiniz.

Bu aşamada kullandığınız servislerin hesap bilgilerini yazılıma girmeniz gerekiyor. Biz denemelerimizde Facebook, Box.net ve Dropbox hesaplarımızı yazılıma girdik. Box.net hesabını yazılıma tanıtmak için Connect butonuna tıklayın ve açılan sayfada Box hesabınıza giriş yapın. Dropbox hesabınızı tanıtmak için yine Connect butonuna tıklayın ve açılan sayfadan bilgilerinizle giriş yapın. Allow butonuna tıklayarak yazılımın Dropbox hesabınıza erişimine onay verin.

Facebook hesabınızı tanıtmak için program arayüzünde Facebook simgesinin yanındaki Connect butonuna tıklayın. Karşınıza gelen pencerede Facebook hesap bilgilerinizi kullanarak oturum açın. Uygulamanın zaman tünelinizde paylaşabileceği iletilerin arkadaşlarınızı rahatsız etmemesi için ilgili seçenekte “Sadece ben”i işaretleyin. Ayrıca uygulamanın sizin adınıza paylaşımda bulunması ve haber kaynağındaki gönderilere erişmesi seçeneklerine de onay vermemenizi tavsiye ediyoruz.

Yazılım arayüzünde Backup Effortlessly sekmesini ve ardından Associate Account seçeneğini görüntüleyin. Burada Facebook, Instagram ve Foursquare servisleri arasından yazılıma bilgilerinizi girdikleriniz listelenecektir. Örneğin Facebook’taki fotoğraflarınızı hangi servislere yedeklemek istiyorsanız ilgili kutucukları işaretleyin ve Upload butonuna tıklayın, fotoğraflarınız otomatik aktarılacaktır. Associate Folder butonunu kullanarak seçeceğiniz klasörde yer alan fotoğraflarınızın da dilediğiniz servise otomatik yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Fotoğraf ve Video Yedekleme

http://www.picbackman.com