Fanların Gürültüsünü Azaltma Yöntemi

Fanların Gürültüsünü Azaltma Yöntemi

Zamanında soğutma sistemi iyi olsun diye fan sayısı fazla olan bir kasa tercih etmiş olabilirsiniz. Gel zaman git zaman tozlanmalar ve motor yağının kurumasıyla rahatsız edici gürültüler açığa çıkar. Hatta bir zaman sonra motorun içine kaçan tozlar sebebiyle yağlama da fayda etmemeye başlar. O halde gürültüyü kesmek için fanların devrini düşürmekten başka seçenek yok. Bunun için fan kontrolcüye ekstra bir masraf yapacağınızı düşünmeyin. Küçük bir hile ile bu ayarı kolaylıkla değiştirebilirsiniz.


Güç kaynaklarının “Molex” olarak adlandırılan soket yapıları eski nesil sabit disklere ve optik sürücülere enerji sağlamakla görevli. Bazı kasa fanlarının bağlantısı da bu şekilde oluyor. Kabloda gördüğünüz sarı renk 12V akım taşıyor. Kırmızı renk için de bu değer 5V ve son olarak iki siyah kablo da devre tamamlayıcı ya da toprak olarak görev yapıyor diyebiliriz. Kasa fanlarının büyük bir çoğunluğunda bağlantı güç kaynağından gelen soketteki sarının karşısında renk olacak şekilde oluyor. İki siyah da karşılıklı eşleşiyor.

Sivri uçlu bir iğne ya da ataç yardımıyla güç kaynağından gelen sarı kablonun karşısındaki fan kablosunu, güç kaynağından gelen kırmızı kabloya denk gelecek şekilde bağlayabilirsiniz. Böylece fan devrini teorik olarak yüzde 60 azaltmış olursunuz. Gürültü de buna bağlı olarak azalır. Bir başka durumda da şayet fanlarınız kırmızı kablodan güç alıyorsa sarıya bağlayarak performanslarını artırabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle motorun en fazla kaç volt’la çalışabileceğini araştırmakta fayda var. Pilinizin tamamen boşalmasına izin vermeyin. Ayrıca aşırı ısınmanın önüne geçmek için cep telefonunuzu ısı kaynaklarına çok yaklaştırmayın.