Fazla Isınan Bilgisayarlara Ne Yapmalı

Fazla Isınan Bilgisayarlara Ne Yapmalı

Bilgisayar teknolojisi giderek daha çok şey vaat etmekte, daha yüksek performans için artırılan çekirdek sayıları ise beraberinde de yan etkileri de görülmektedir. Daha fazla çekirdek sayısı ve daha büyük parçalar daha fazla ısıya neden olmaktadır. özellikle yaz aylarında ülkemizin sıcak geçmesi nedeni ile bilgisayarınızın donanım parçalarını soğuk tutmanız gerekmektedir. Oyun oynadığınızda yüksek görüntü çözünürlüğüne sahip filmler izlediğinizde bilgisayarlarınız tam performansta çalıştığı için daha çok ısınmaya neden olur. Şimdi adım adım nasıl tedbir alacağınızı anlatacağız…

Bilgisayar Kasası Nasıl Seçilmeli
Bilgisayarınızı satın alırken kasasını yüksek ve havadar bir model seçmeye özen gösteriniz. İç hacminin büyük olması ve fanlarla desteklenmesi donanım parçalarınızın soğuk kalmasını sağlayacaktır. Ancak bazen küçük kasalar seçmek zorunda kalabiliriz. Bu tip durumlarda da hava giriş çıkış konumlarını mutlaka kontrol ediniz.

Soğutucu Seçerken Dikkat Edilecekler
Eğer bilgisayarınızı sürekli olarak tam performansta çalıştırmayı planlıyorsanız klasik soğutma sistemlerinin dışında ekstra para harcamanız gerekebilir. İşlemci, Ram ve ekran kartlarının üzerinde soğutmak için fan veya soğuk tutma amaçlı metaller bulunur. Eğer geniş havadar bir kasaya sahipseniz bu yeterli gelebilir ancak dar ve alçak bir kasa tercih ettiyseniz mutlaka işlemciniz için büyük ve daha güçlü bir fan, RAM belleğiniz için Soğutucu kit kullanmanızda fayda var.

Hız Aşırtma – Overclock Isınma Sorununa Yol Açar mı?
Bilgisayarınıza overclock yapmanız demek daha yüksek performansta çalıştırmak anlamına geliyor. Zaten donanım parçalarının sürekli yüksek performansta çalışması halinde bile ısı sorunu ile karşılaşırız. Overclock yapmanız halinde donanım parçalarınız daha çok elektrik akımı çeker ve buda size ısı olarak geri döner. Eğer ısınma sorununa karşı bir tedbir almadıysanız kesinlikle overclock yapmayınız. Overclock yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ısıdır. Intel marka işlemciler 80-90 dereceye kadar dayanırken AMD işlemciler 60-70 dereceye kadar dayanmaktadır. Ekran kartları ise 80 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilmektedir. (NOT: donanım parçalarınızın maksimum sıcaklıklarını kataloglarından kontrol etmeyi unutmayınız.)

Bilgisayar Temizliği
Bilgisayarınızı alalı uzun bir süre geçti ise muhtemelen bilgisayarınızın fanları toz ile kaplanmıştır. Buda bilgisayarınızdaki fanların dönüş hızını etkiler. Hafif nemli bir bezle bu tozları silebilirsiniz.

Sisteminizin Temizliği
Bilgisayarınızın sisteminin temiz olması oldukça önemli çünkü eğer sisteminizde virüs bulaşmışsa siz farkında olmadan arka planda devamlı olarak çalışacaktır. Bilgisayarınızın donanım parçaları sadece bu virüsün etkileri ile bile devamlı olarak yorulur ve bunun sonucu olarak bilgisayarınız ısınır. Siz internette dolaşırken bile bilgisayarınız çok fazla ısınabilir. Sisteminizi yormamış olursunuz ancak zararlı yazılımlar siz farkında olmadan sisteminizi yorar.