GParted Programı ile Disk Bölümlendirme

GParted Programı ile Disk Bölümlendirme

GParted ile Sabit Disk Nasıl Bölümlendirilir? GParted, bölümleri veri kaybı olmadan yeniden boyutlandırmanıza, kopyalamanıza ve hareket ettirmenize olanak tanıyan ücretsiz bir bölüm yöneticisidir. Windows, Linux ve Mac OS X işletim sistelerinin 32 bit ve 64 bit sürümlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Oluştur, sil, yeniden boyutlandır veya taşı gibi kontrolleri gerçekleştirmektedir. Btrfs, Ext2 / ext3 / ext4, Fat16 / fat32, Hfs / hfs +, Lvm2 pv, Nilfs2, Ntfs, Reiserfs / reiser4, Ufs, Xfs birimlerini desteklemektedir.

Gparted Kurulumu ve Kullanımı

GParted ISO dosyasını aşağıdaki adresten imaj olarak CD yada USB’ye yazdıktan sonra PC’nizi CD/USB sürücünüzden başlatın. GParted başladığında dil, ekran çözünürlüğü ve renk derinliği seçimlerini yapın.

Mevcut bölümünüzü seçtikten sonra Partition > Resize / Move’u seçin. Bölüme tıklayıp sürükleyerek istediğiniz yeni boyutu belirleyin. Bölümün boyutu içerdiği verilerden daha küçük olamaz. Boyutu ayarladıktan sonra Resize’a tıklayın. Bölümlendirilmemiş kısmı seçip Partition > New’e tıklayın. Extended (genişletilmiş) sürücü oluşturmayı seçin ve Add’e tıklayın. Yeni bölümünüzü seçin, Partition > New’e tıklayın ve NTFS logical partition’ı seçin. Değişiklikleri uygulamak için Edit > Apply’ı seçin.

Tür: Ücretsiz
Platform: Windows, Linux, Mac OS X (32bit ve 64bit)
Boyut: 274 MB
İndirme Linki: http://gparted.org/download.php