iOS, Android ve Windows Reklam ve Analiz Paylaşımını Kısıtlama

iOS, Android ve Windows Reklam ve Analiz Paylaşımını Kısıtlama

iOS işletim sistemli iPhone, Android ve Windows işletim sistemli bilgisayarlarınızda yaptığınız tüm işlemler kayıt altına alınır ve reklam verenler için analiz edilir. Böylece bilgisayarınızdan yaptığınız bir aramayı telefonunuzdan reklam olarak görmeye başlarsınız. Hatta sosyal medyada yaptığınız küçük bir araştırma sonrası bir bakmışsınız bir başka bir sosyal medya mecrasında reklam olarak görüyorsunuz. Ürün araştırması yaptıysanız bunu çok daha net görebilirsiniz. Bir anda tüm mecralarda karşınıza arama yaptığınız ürünün reklamları belirir. Bunu nasıl yapıyorlar fazla sıkmadan kısa bir şekilde anlatalım….

Eğer bir şey bedava ise o zaman ürün sizsinizdir. Bu cümleyi muhtemelen bir yerlerde okumuşsunuzdur. İşin aslı tam olarak bu, yaptığınız aramalar çerezlerde tutulur ve sistem bunu kaydeder. Artık reklam şirketi sizin neye ihtiyacınız olduğunu bilir ve aynı reklam platformunu kullanan tüm ortamlarda karşınıza ihtiyacınız olan ürünle ilgili reklamlar görmeye başlarsınız. Bu reklamlar daha önce kişinin hiçbir bilgisi olmadan gizlice toplanıp reklam şirketlerine satılıyordu. Daha sonra bunun ortaya çıkması ve açılan davalar ses getirdi ve artık kayıt işlemlerini kullanıcıların izin vermesi ile yapıyorlar. Tabi ki herhangi bir hesap açtığınızda otomatik olarak kabul etmiş oluyorsunuz. Buda onların yine bir uyanıklığı diyebiliriz. Son kullanıcı olarak sizde takip edilmeyi engelleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri anltacağız;

Makalede Neler Var?

Windows İşletim Sisteminde Reklam Ayarları

Windows işletim sisteminde reklamalar çerezlerinizden alınan bilgilerle çıkartılır. Tabi ki bununla birlikte giriş yaptığınız hesap var ise bu hesaplar uzak sunuculara kaydeder. Eğer bilgisayarınızda iz bırakmak istemiyorsanız tarayıcınızı Gizli Modda kullanmanız gerekiyor.

Gmail hesabınız ile giriş yaptıysanız bu hesabı herhangi bir platformda da giriş yaptığınızda Reklamlar, Google Hesabınıza eklediğiniz kişisel bilgiler, Google’ın iş ortağı olan reklam verenlerden edinilen veriler ve Google’ın ilgi alanlarınızla ilgili tahminlerine dayalı olarak gösterilir. Fakat bunu engelleme imkanına sahipsiniz. İlk olarak şu adrese giriyorsunuz;

https://adssettings.google.com

Reklam kişiselleştirme bölümünü kapalı konumuna getirip işlemi onaylayın. Artık Google tarafından takip edilmeyi bırakmış olacaksınız.

Android Cihazlarda Reklam Ayarları

Android işletim sistemi Google hesabı üzerinden çalışan bir sistemdir. Bunun içinde gmail hesabı kullanır. Üst bölümde gmail için nasıl bir tedbir almanız gerektiğini anlatmıştık, bu bölümde ise Android işletim sisteminde yapmanız gerekenleri anlatacağız. Bunun için Ayarlar – Google – Reklamalar menüsüne giriyorsunuz burada yer alan Reklam kişiselleştirmeyi kapat bölümünü aktif hale getiriyorsunuz.

 

iOS Cihazlarda Reklam Ayarları

iPhone ve iPad cihazlarda Reklam ve Analiz paylaşımını kısıtlayarak takip edilmeyi engelleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol Ayarlar – Gizlilik menüsünden en altta yer alan Analiz – Reklam menüleri içerisinde yer alan iPhone Analizini Paylaş kısmını pasif konuma getirme ve Reklam Takibini Sınırla sekmesini aktif hale getiriniz.