IP Öğrenmenin Yolları

IP Öğrenmenin Yolları

Birçoğumuz yeri geliyor kendi ip adresimizi yeri geliyor bir başkasının ip adresini merak ediyoruz. Bunu öğrenmenin çeşitleri yolları var. İlk önce başkasının ip adresini öğrenme yollarıyla başlayalım.

Başkasının IP adresini öğrenme yolları

1-MS-DOS Yöntemi

Bu metot karşımızdakinin ip adresini öğrenmenin en kolay yollarından birisidir. Öncelikle msn de (messengerda) karşı tarafa yollamak için bir dosya bulmalıyız. Bu dosya resim, müzik gibi bir dosya olabilir ama dikkat etmemiz gereken nokta yollanan dosyanın uzunluğudur. Dosya yollanırken aktarım tamamlanmadan başlat-çalıştır işlemlerini yapıp CMD yazıp enter tıklayınca yeni bir pencere açılıyor açılan pencereye netstat-n yazıyoruz ve enter tıklıyoruz. Bu işlemi de yaptıktan sonra karşımıza birkaç tane ip adresi çıktığını göreceğiz, o ip adreslerinden 2 haneyle başlayanlara odaklanıyoruz. Bu ip adreslerinden birinin yanında ESTABLİSHED yazıyor olacak. İşte bu adres o an dosya yolladığımız kişinin ip adresidir. Yalnız unutulmaması gereken bir nokta var son aşamada ESTABLİSHED yazısını birden fazla ip adresinin yanında görebiliriz bunun sebebi o an başka kişilerle ileti alıp verdiğimizin göstergesidir. Bu yöntem hem yaygın hem de kolaydır fakat %100 çalışır diyemeyiz çok nadiren de olsa yanlışlık olabilir.

2-Mail Yöntemi
Hotmail Yöntemi
Öncelikle Hotmail hesabımızı açmamız gerekiyor. Sırasıyla sağ üstteki options-mail display settings-message headers yapıp bu bölümü full yapıp ok tıklıyoruz. Daha sonra gelen mail e (inbox) giriyoruz. IP adresini öğrenmek istediğimiz kişinin yolladığı mail in üzerinde X-Originating-IP yazıyor. İstediğimiz ip adresi elimizde.

Yahoo yöntemi

Yahoo hesabımızı açıyoruz. Gelen kutusuna girip ip adresini öğrenmek istediğimiz kişinin yolladığı mesajı açıyoruz. Sağ üst köşedeki headers yazısına tıkladığımızda maili yollayan kişinin ip adresini görebiliriz.

3-Outlook Express Yöntemi
2 tane metodu var. Birinci metot gelen mesajı masa üstüne sürüklüyoruz. Mesajın uzantısının .eml olduğunu görüyoruz. Bu uzantıyı .htm olarak değiştiriyoruz ve mesajı açıyoruz ip adresi karşımızda. İkinci metod ise gelen mesajın üstüne sağ tıklıyıp options a giriyoruz. Buradaki bilgiler arasında ip adresini de görürüz.

Kullandığımız Bilgisayarın IP Adresini Öğrenme Yolları

Birçok yol mevcuttur.
Ağ bağlantılarını açarak yerel ağ bağlantısı kısmından ip adresinizi öğrenebilirsiniz.
Başlata basıp çalıştıra geliyoruz cmd.exe yazıp dos u açtıktan sonra ‘’ipconfig/all’’ komutuyla ip niz elinizde.
Ayrıca kullandınığınız bilgisayarın ip sini öğrenmek için özel siteler de bulunmakta www.whatismyip.com gibi.