IP yazıcılar Bilgisayara Nasıl Tanıtılır

IP yazıcılar Bilgisayara Nasıl Tanıtılır

Yeni nesil yazıcılar IP no ile uzak bağlantı kurularak çalışmaktadır. Özelikle ofis ve işyerlerinde aynı ağın içersin de olan yazıcılar bilgisayara tanıtımı yapılıp uygun driver kurulumu ile sorunsuz bir sistem elde edebilirsiniz. Aynı internet ağı üzerinde olduğunuz için herhangi bir kablo bağlantısı gerekmez. Yazıcınızın ve bilgisayarınızın internete bağlı olması yeterlidir. Burada dikkat etmeniz gerekense yazıcınızın IP adresini öğrenmektir. İlgili IP adresini bilgisayarınızda doğru bölüme girip bilgisayarınız ile yazıcınız arasındaki iletişimi sağlamalısınız. Bunun için yapmanız gerekenleri daha detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yazıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

Yazıcı eklemek için ilk önce Denetim Masası -> Aygıtlar ve Yazıcılar -> Yazıcı Ekle butonuna tıklayınız. Bilgisayarınız ağdaki tüm yazıcıları aramaya başlayacaktır. İstediğim yazıcı listelenmiyor yazısına tıklayınız.

Karşınıza Diğer seçeneklere göre yazıcı bul ekranı çıkacaktır. TCP/IP adresi veya ana bilgisayar adı kullanarak yazıcı ekle seçeneğini seçip ileri butonuna tıklıyorsunuz.

Yazıcının ana bilgisayar adını veya IP adresini yazın ekranında ilgili bölüme yazıcınızın ip adresini yazıyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise Aygıtı sorgula ve kullanılacak yazıcı sürücüsünü otomatik olarak seç bölümünün önündeki tiki kaldırın. Bunu yapmamızın sebebi ise otomatik drivarlar bazen hatalı yüklenebiliyor. Bu nedenle yazıcılardan tam verim alınamayabiliyor. Yazıcınızın drivarını bilgisayarınızda hazır edin bir sonraki adım yükleme işlemi olacak.

Yazıcı sürücüsünü yükle penceresinden ise Disketi Var butonuna tıklayıp ilgili sürücü dosyalarını gösterin ve yazıcınızın yüklenmesini bekleyin.