işlemci Hızı Stabil Değil Nasıl Düzeltilir

işlemci Hızı Stabil Değil Nasıl Düzeltilir

İşlemciniz (CPU) stabil değilse bazı küçük test araçları ile bu sorunu tespit etmek ve sorunlu alana müdahale etmek çok basit. Stabil olmayan bir işlemci bilgisayarınızın hızını yavaşlattığı gibi Windows işletim sisteminde mavi ekran hatası pek çok hataya neden olmaktadır. İşlemcinizi stabile hale getirerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

İşlemciyi Stabil Yapma

Kişisel bilgisayarlarda işlemciler nadiren sorun çıkarır, ardından ya sorunsuz çalışmaya devam eder ya da ömürlerini tamamlar. İşlemci stabilitesinde sıkıntı varsa ve overclock yapıyorsanız, durun. Prime95 gibi işlemciye duyarlı yazılımlarla İşlemcinizin sorununu İzole etmeyi deneyin. Mavi ekran hatalarıyla karşılaşırsanız termal problem olabilir, “İşlemci Aşırı Isınıyor” başlığı altındaki açıklamalara göz atın.

Aynı zamanda RAM modüllerinizi Memtest86+ yazılımıyla teste sokun. Güç kaynağı konektörlerinin anakart ve grafik işlemecisiyle olan bağlantılarını kontrol edin. CPU’nun aşırı ısınması veya başka sorunlarla görevini yerine getirememesi stabilite sorunlarına neden olacaktır. Güç kaynağınız bilinen ve güvenilir bir firmanın ürünü ise gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Sistemde meydana gelen donma ve takılmalara grafik işlemcisi de neden olabilir, işlemciniz entegre grafik birimi içeriyorsa ekran kartını devre dışı bırakıp bilgisayarınızı entegre grafik işlemcisi ile test edebilirsiniz.