İşlemci Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

İşlemci Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Intel mi yoksa AMD mi satın alacaksınız işlemci satın almak isteyenlerin kafasını karıştıran en çok sorulardan biride Kaç çekirdekli almalı ideal hızı ne olmalı overclock yapma imkanları ve çipsetler hakkında bilgi bulabileceğiniz bir araştırma yazısı…

İşlemci tercih etmek zor bir iştir fiyatı ve sürekli hiç durmaksızın yeni modellerin çıkması işlemci satın alacakların kafasını kurcalamaktadır. İşlemci satın almadan önce ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip satın alma işlemine ondan sonra geçmelisiniz. Peki ihtiyaçlarınızı nasıl belirleyeceksiniz o zaman şu sorulara cevap vermelisiniz. En son çıkan oyunları takip ediyor musunuz? İş için alıyorsanız bilgisayarınızı zorlayacak en yüksek performanslı programınız hangisi? eğer sorularınız arasında bu ikisi yoksa işiniz kolay sadece internette gezinmek veya bireysel olarak office yazılımları müzik dinlemek gibi işler için alacaksanız yüksek masraflar etmenize gerek yok orta düzey bir işlemci işinizi görecektir.

Intel mi, AMD mi sorusu sürekli yapılmakta ancak şunu söylemek gerekir ki Intel yada AMD daha iyi demek yanlış olur. Bu iki işlemci birbirleri ile sürekli bir yarış içerisindeler ve her yeni model bir diğerini geçmektedir. Şuanda piyasada Intelin ürettiği Corei7 975 Extreme Edition ancak fiyatı da oldukça pahalı, diğer işlemciler hız açısından küçümsenecek düzeyde değiller.

  • Phenom II – Athlon II – Core 2 – Core i5 – Core i7
  • Kaç Çekirdekli İşlemci Satın Almalı