Joint Photographic Experts Group (JPEG) Nedir Kısaca

Joint Photographic Experts Group (JPEG) Nedir Kısaca

jpeg nedir, ne işe yarar? Jpeg resim formatının avantajları ve dezavantajları nelerdir? Jpeg hakkında kısa bilgi. Özellikle fotoğrafların saklanması ve dağıtılmasında kullanılan, yüksek sıkıştırma performansıyla dikkat çeken bir grafik formatı. İnsan gözünün, yokluğunu algılayamadığı tekrarlanan renk tonlarını tek bir renk olarak kabul ederek sıkıştırma sağlar, bu yüzden kayıplı bir formattır. JPEG renk paletinin 16 milyon renk desteği vardır. Fotoğraflarınızı JPEG’e çevirirken maksimum kalite değerini seçerseniz, fotoğrafın orijinalini JPEG formatında olan kopyasından ayırmanız zorlaşacaktır.

Kalite değeri düşürüldükçe oluşan zaaflar gözle görülebilir hale gelirler. JPEG formatının tercih edilmemesi gereken imaj tipleri akış diyagramları, yazıların ağırlıklı olarak kullanıldığı ve kenarları kesin sınırlarla belirlenmiş objelerin sık olduğu grafikler olarak özetlenebilir. JPEG dosyaları bu tür grafiklerde kullanıldığında özellikle sıkıştırma oranı yüksek seçildiğinde kenar çizgilerinde bozulmalara, yağlanmaya ve bembeyaz olması gereken renklerde koyulaşmaya yol açar.

JPEG’in Avantajları Nelerdir: 16 milyon renk desteği sayesinde fotoğraflarınızda herhangi bir renk kaybına yol açmaz, yüksek sıkıştırma oranı sunar, web sayfalarında ve günlük hayatta sıklıkla kullanılır.

JPEG’in Dezavantajları Nelerdir: Kayıplı bir grafik formatıdır, orijinal grafik dosyaları yüksek sıkıştırma oranı seçilerek JPEG’e çevrildiğinde görüntüdeki bozulma rahatsız edebilir.