Kendi 3D Oyununuzu Kendiniz Hazırlayın

Kendi 3D Oyununuzu Kendiniz Hazırlayın

Kod yazmadan, sadece sürükle bırak ve fare tıklamaları ile siz de 3B oyunlar geliştirebilirsiniz. Fizik motoru ile dikkat çeken ücretsiz 3DRad yazılımı kendi oyununuzu kodsuz tasarlamanıza yardım ediyor. Üç boyutlu oyunlara gıptayla baktığınıza ve bunları gelişirenlere hayranlık duyduğunuza eminiz. Ancak oyun geliştirmek artık o kadar da zor değil. Bir oyunda olması gereken tüm özellikleri kolayca kullanabileceğiniz şekilde sunan yazılımlar arka arkaya piyasaya çıkıyor.

3DRad bunlardan biri olmasına karşın ek olarak ücretsiz dağıtılıyor. Fizik kurallarını dahili olarak destekleyen yazılım içinde eklentileri kullanarak hiçbir şekilde kod yazmanıza ya da modelleme yapmanıza gerek kalmadan hızlıca oyunlar geliştirebiliyorsunuz. Tabii ki ortaya daha iyi bir şeyler çıkarmak isterseniz kendi modellerinizi de ekleyebiliyorsunuz. 3DRad ile hazırlanan her şey daha sonradan kendinizin ya da başkasının kullanımı için eklenti olarak kaydedilebiliyor. Ancak kütüphaneye eklenebilmesi için paylaşacağınız eklentilerin eksiksiz ve kullanıma hazır olması yani kod yazmadan ve modelleme yapmadan kullanılabilmesi gerekiyor.

Eklentiler bir araç ya da karakterden yer çekimi ya da rüzgara çarpışma kontrolü olan ağaç ya da binadan kamera ve ışıklara kadar her şekilde olabiliyor. Şimdi 6 adımda açık arazide klavye ile kontrol edilebilen bir aracı nasıl oluşturacağımıza bakalım. Mantığını kavradıktan sonra gerisi gelecektir.

Adım Adım Modelleme

Modelleri ekleyin

İlk olarak 4 nesne yeterli Object menüsü altından Add komutu ile sırasıyla Skybox, Terrain, G-force ekleyin. Sağ tuş ile yeryüzüne tıklayın ve ek olarak Car ekleyin.

Kamerayı ekleyin

Konumlandırma Ekrandaki simgeleri kullanarak arabayı tam yüzeye oturtun ve sonra kamera için Camchase simgesi ekleyip yukardaki gibi arabaya bakacak şekilde konumlandırın.

Kamera ayarları

Kamera ayarları Listede Camchase’e çift tıklayıp ayarlarını açın ve değeri yukardaki gibi değiştirin. Ardından yine listede araba seçiliyken kamerayı işaretleyip birbirine bağlayın.

Kaplamaları ekleyin

Etkileşmesi gereken herşeyi birbirine bağlayın Arabaya sağ tuş ile tıklayın. Yine Object/Add seçeneği ile bir kaplama maddesi olan Skinmesh nesnesini ekleyin ve bunu arabaya bağlayın.

Kaplama ayarları

Modeli görünmez yapın Kaplamanın konumunu ayarladıktan sonra çakışan görüntüyü engellemek için model geometrisini gizleyin. İşlemi dört tekerlek için de aynı şekilde uygulayın.

Artık oynayabilirsiniz

Pratik oyunumuz oynanmaya hazır Space tuşuna basarak uygulamayı başlatıp klavye ile aracınızı fizik kurallarına uygun olarak arazide gezdirebilirsiniz. Geliştirmek size kalmış.

3drad İndirme Linki
http://3drad.org/downloads