Klavye Tuş Seslerinden Ne Yazdığını Bulma

Klavye Tuş Seslerinden Ne Yazdığını Bulma

Klavyenizin tuş seslerinden çıkan seslerden ne yazdığınızı bulabiliyorlar. Yanlış okumadınız klavyenizin seslerini anlamlı hale çeviriyorlar. Program ve detayları anlatacağız. Aklınıza gelen ilk sorulardan bir tanesi her marka ve modelin klavyesi farklı, nasıl olabilirde seslerden anlamlı bir yazı oluşturulabilir. Makine öğrenmesine sahip zararlı bir yazılım kullanılarak her tuşun kendine özel frekansları sayesinde basılan tuşlar tahmin edilebiliyor. Bu yöntemi test etme şansına sahipsiniz. keytap adlı yazılımı Github sitesinden indirip deneyebilirsiniz. Bastığınız tuşların çıkardığı seslerin yapay zeka tarafından analiz edilip yorumlanması ile size ne yazdığınızı gösterecektir.

Keytap Nasıl Çalışıyor

Tuş vuruşlarının konumunu otomatik olarak algılamak için kaydedilen ses dalga biçiminde uyarlanabilir bir eşik tekniği kullanılıyor. Uygulamada yer alan ana adımlar şu şekilde; eğitim verilerinin toplanması, tahmin modeli oluşturma ( öğrenme adımı), tuşa basma algılama, algılanan bir tuşa basma için tuşu tahmin etme aşamaları ile sonuca ulaşılır.

Mevcut uygulamada, tuş vuruşları arasındaki sesi basitçe ortaya koyabilirsiniz. Tuşa baskıdan önce ve sonra sesi sadece 75-100 ms arasında takip ediliyor. Bu biraz zor, çünkü basılan tuş ile program tarafından yakalanan olay arasında rastgele gecikmeler var gibi görünüyor – büyük olasılıkla hem donanım hem de yazılım faktörleri söz konusu.

Yazılan algoritma, algılanan tuş vuruşlarını ses benzerliklerine göre kümeleyerek ve ardından metnin varsayılan dilinde harflerinin sıklığı hakkında istatistiksel bilgiler kullanarak çalışır. Ayrıca, başarılı bir istatistiksel analiz yapabilmek için yeterli sayıda kayıtlı örneğe ihtiyaç duyar.

Keytap Denemek için şu linki ziyaret edebilirsini:
https://keytap.ggerganov.com