Laptop için Serial RS232 Bağlantı Noktası Oluşturma

Laptop için Serial RS232 Bağlantı Noktası Oluşturma

Eski laptoplarda serial (RS323) port çıkışı dahili olarak geliyordu. Ancak yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda bu çıkış bulunmuyor. Bunun sebebi daha ince dizüstü bilgisayarlar üretmek ve daha fazla USB arabirimine yer vermekten kaynaklanıyor. serial (RS323) port çıkışı eskiye nazaran çok daha az kullanılıyor. Bu nedenle üreticilerde bu bağlantı noktasına yer vermiyor. Ancak sizin imdadınıza bu noktada USB’den Serial porta dönüştürücü aparat imdadınıza yetişiyor. Bu tür dönüştürücü aparatların fiyatları yaklaşık olarak 10$ civarındadır. Bu tür bir aparat alarak laptopunuz için kolayca serial (RS323) port çıkışı edinebilirsiniz.

Serial RS232 Bağlantı Noktası

Windoows + R tuşlarını birlikte bastığınızda Çalıştır penceresi açılacaktır. Buraya yazacağınız komut ile kısayoldan aygıt yöneticisini açabilirsiniz. devmgmt.msc komutunu yazmanız yeterlidir.

Aygıt Yöneticisi ekranı karşınıza çıkacak, Bağlantı Noktaları (COM & LPT) sekmesi altında USB Serial Port (COM3) sekmesini göreceksiniz. Buradaki COM3 bölümüne dikkat!

NOT: Tüm aygıtlar COM3’ü kurmayacaktır. Bilgisayar kayıt defterinde belirlenmiş iletişim bağlantı noktası ayırma sonraki serbest iletişim bağlantı noktası bazında kurulum sihirbazı tarafından atanır. Bu nedenle Aygıt Yöneticisi ekranından hangisini kullandığınızı kontrol ediniz. Bunun yanı sıra eğer bu sekmede sarı ünlem işareti görürseniz Driver yani Sürücü Güncellemeniz gerekmektedir.