Masaüstümü Dizüstümü

Masaüstümü Dizüstümü

Bilgisayar alacaksınız ama kararsızsınız dizüstümü yoksa masaüstü bilgisayar mı alsam diye o zaman bu rehber tam size göre Dizüstü bilgisayar almak için yüksek meblalar harcamaya değer mi? Aynı parayı bir masaüstü sisteme harcasanız nasıl bir bilgisayar satın alabilirsiniz? Artılarıyla eksileriyle bir masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarın karşılaştırılmasını inceleyeceğiz.

laptopmu masaüstümü

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir Dizüstü bilgisayarlar daima daha palıdır. Yani bir dizüstü bilgisayara vereceğiniz ücret ile daha iyi donanıma sahip masaüstü bilgisayar alabileceğinizi unutmayın.

Öncelikle ihtiyaçlarınıza göre bilgisayarın özelliklerini belirlemeyi unutmayınız. Hangi özellikler size göre bunu nasıl belirleyeceksiniz o zaman bu rehbere bir göz atmanızı öneririz.

Sürekli seyahat eden biri iseniz kesinlikle masaüstü bilgisayar almanızı tavsiye etmiyoruz. Film izlemeyi seven biri iseniz 17” ekran boyutu almanız daha iyi olacaktır daha büyük aldığınızda taşıma sorunu olacaktır ama sık sık çizim ile uğraşan biri iseniz daha büyük ebatlara sahip bir dizüstü düşünebilirsiniz.

Web-cam, kart okuyucu ( memory card) 3 veya daha fazla USB girişi olmasına dikkat edin, bir dizüstü bilgisayarda hemen hemen tüm ihtiyaçlar toplanabilmekte buda kullanıcıların cazibesini çekmekte, pratik oması hemen katlanıp bir odadan bir başka odaya yanınızda götürebilirsiniz. Yatağınızda film izlerken salonda hem tv hem de bilgisayar keyfine ulaşabilirsiniz ancak belli bir süre sonra sisteminiz yavaş gelmeye başlayacaktır. Sisteminizi yükseltmek istediğinizde ise masaüstü bilgisayarda olduğu gibi rahatça donanımını yükseltemezsiniz.

Hız Canavarları Masaüstü Diyor;

Yüksek performans ve beklenti isteyenler için kesinlikle masaüstü bilgisayarları tercih etmeleri gerekir istedikleri anda donanımınız üzerinde parça yükseltme yapabilirsiniz. Overclock gibi ince ayarda yapabilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayarda bunlar yapmanız zor olacaktır. Performansını zorladıkça bilgisayar ısınacaktır buda kullanıcıların pek hoşuna gitmeyen bir durumdur. Oyun oynamayı seven biri iseniz masaüstü bilgisayar tercih etmeniz dizüstü bilgisayarlara göre daha avantajlıdır.

Sonuç olarak masaüstümü dizüstümü tercih etmeliyim

Sonuç olarak bu tercih sizlere ait biz genel olarak iyi ve kötü yanlarını sizlere anlattık. Yüksek beklentileriniz yok ise dizüstü almanız kullanımı açısından daha rahattır. Yüksek performans veya maddi açıdan düşünüyor iseniz masaüstü bilgisayar almanızı öneririz.

Bilgisayarımın özelliklerini nasıl belirleyeceğim diyor iseniz bu rehbere bir göz atın.