MP3 Düzenleme Programı Resimli Anlatım

MP3 Düzenleme Programı Resimli Anlatım

MP3 müziklerinizin sevdiğiniz bölümlerini kesmek, rahatsız edici bir bozukluk, fazla uzun bir sessizlik ya da sevmediğiniz bir kısım varsa onu kolayca kesip çıkarabilirsiniz. İsterseniz birkaç MP3 dosyasını birden birleştirebilir kendi müziğinizi oluşturabilirsiniz. Böylece MP3 müzik dosyalarınızı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz…


MP3’ün ve diğer dijital ses formatlarının en iyi yanlarından biri size dinlediğiniz müzik üzerinde verdikleri kontroldür.

Bu ev yapımı CD derlemeleri özellikle kullanışlıdır; zira şarkılarınızı çalma süresine uydurabilir, hatta gerekiyorsa biraz hızlandırabilirsiniz. Tek ihtiyacınız bir ses düzenleme programı. Bu programlar arasında bizim favorimiz Audacity’dir. Kullanışlı efektlerle ve araçlarla dolu olan bu mükemmel yazılım MP3’leri alıp zevkinize göre ayarlamanıza izin verir. Audacity yazılımı Buradan ücretsiz indirilebilir. Programın MP3 dosyalarını dışarı vermesine izin veren ücretsiz Lame MP3 Kodlayıcıyı da indirdiğinizden emin olun.

Audacity’yi kurduktan sonra Başlat menüsünden programı çalıştırın. Ardından File menüsüne tıklayın ve Open’ı seçin. Düzenlemek istediğiniz ses dosyasını bulmak için sabit diskinizde genzin, ardından dosyayı seçin ve Open’ı tıklayın.

Program şimdi MP3 dosyasını almaya başlayacaktır. Bu işlem dosyanın büyüklüğüne bağlı olarak bir süre alabilir, ama ilerleme çubuğu ve ‘Remaining Time’ değeri size kalan zaman hakkında bir fikir verecektir.

Şarkı alındıktan sonra Audacity’de bir grafik şeklinde görünür. Şimdi dosyanın düzenlemek istediğiniz kısmını bulmanız gerekiyor. Bu kısmın şarkının neresinde olduğundan emin değilseniz, Play düğmesine tıklayarak şarkıyı dinleyin ve zaman çizgisinden yaklaşık zamanı not edin.

Uygun kısmı bulduğunuzda ona biraz daha ayrıntılı olarak bakmanız akıllıca olacaktır. Grafikte düzenlemek istediğiniz kısmın hemen öncesine tıklayın ve fare imlecini bitiminin hemen sonrasına kadar sürükleyin. Artık o alan gölgelenmiş görünecektir. Şimdi View menüsüne tıklayın ve Zoom In’i seçin.

İstediğiniz düzeyde ayrıntı elde etmek için istediğiniz kadar yakınlaşabilirsiniz. Bir bozukluğu ya da duraklamayı düzenliyorsanız, şarkının grafiğinde kesip atmanız gereken yeri gösteren açık bir fark göreceksiniz. Fare imlecini kullanarak bu alanı bu sefer daha doğru olarak işaretleyin, sonrada Edit menüsüne tıklayın ve Cut’ı seçin. Şarkının seçilmiş kısmı kaldırılacaktır.

Alternatif olarak, bir şarkının bir kısmını cep telefonu zil melodisi ya da web siteniz için ses klibi olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Eğer böyleyse, ilgili kısmı önceki adımlarla aynı şekilde vurgulayın, ardından Edit menüsüne tıklayın ve Trim’i seçin. Bir hata yaparsanız aynı menüden Undo Trim’i seçmeniz yeterldir.

Audacity aynı zamanda sesi yavaş yavaş azaltma ve yavaş yavaş arttırma gibi MP3 dosyalarınıza uygulayabileceğiniz çeşitli etkiler de barındırır. Bunu yapmak için şarkının ilk ya da son birkaç saniyesini vurgulayın, ardından Effect menüsüne tıklayın ve Fade In’i veya Fade Out’u seçin.

Aynı Effect menüsünden şarkının bir kısmını perdeyi değiştirmeksizin yavaşlatabilir ya da hızlandırabilirsiniz. Değişikliği uygulamak istediğiniz alanı vurgulayın, ardından Change Tempo’yu seçin. Şimdi tempoyu arttırmak veya azaltmak için kayar çubuğu sola ya da sağa sürükleyin.

 Vurgulanmış alanın yeni uzunluğu aşağıdaki kutuda gösterilecektir. Yeni hali duymak için Preview’e tıklayabilirsiniz. Onaylamak için OK’a tıklayın.
Ses dosyasına değişiklikler yapmayı tamamladığınızda, File menüsüne tıklayın ve Export as MP3’ü seçin. Dosyayı kaydetmek için sabit diskinizde bir klasör seçin, sonra da Save’e tıklayın. Alternatif olarak, yalnızca o anda vurgulanmış alanı kaydetmek için Export Selection As MP3’ü seçin.