Netbook Nedir

Netbook Nedir

Netbook’lar için mini Notebook dersek yanlış olmaz. Küçük ve ucuz dizüstü bilgisayar gözüyle bakabilirsiniz. Notebook’larda ekran boyutları 14 inç’ den başlarken netbook’larda ekran ebatları 7 inç ile 12 inç arasında değişir. (1 inch = 2.54 santimetre) Netbook işlemcileri çok yüksek olmaz geneli Windows işletim sistemi kullanır. Netbook’larda optik okuyucu bulunmaz, 1 ila 1.5 kilo arasında değişen ağırlık, 1-2 RAM ve tabi ki Wireless bağlantıya sahiptir. 3G modemli olanları da vardır ve bunlardan bazıları mobil operatörlerce kampanyalı olarak da satılır.

Netbook’lar performans amaçlı üretilmezler Netbooklar daha çok internette rahatça sörf yapabileceğiniz, sosyal ağlarda zaman geçirebileceğiniz, e-posta ve Msn gibi araçları kullanabileceğiniz, Office uygulamaları, Pdf ve resim gibi dosyalar düzenleyebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü grafik tasarım ve en son donanım ve grafik kart isteyen oyunları oynama imkanı bulamazsınız.

Netbook’lar her ne kadar 500 doların altındaki fiyatlarıyla taşınabilir bir bilgisayar sahibi olma imkanı tanısa da bazı sebeplerden dolayı yüksek teknoloji meraklıları tarafından pek tutulmuyor.

Düşük işlemci seçeneği

Düşük ekran boyutu

Çok küçük alana sıkıştırılmak zorunda kalan klavye