Netbook Satın Alma Rehberi

Netbook Satın Alma Rehberi

Netbook piyasası giderek yayılıyor ve artık büyük bir pazara dönüşmüş durumda tabiki bununla birlikte firmaların ardı ardına çıkarttığı modellerle Netbook seçiminde zorlanıyorsunuz. Öncelikle Netbook nedir sorusuna bir cevap arayalım böylece Netbook’ları Notebook’lardan ayırabiliriz: Netbook Nedir yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Netbook’mu yoksa Notebook’mu kararını vermek tamamen size düşüyor buradaki en önemli faktör ihtiyacınızı belirlemeniz ve bu yönde bir tercih yapmanız olacaktır. Netbook’lar Her zaman yanında internete girebileceği bir bilgisayara ihtiyaç duyanlar için idealdir.

Ekran Boyutu Netbook tercih ederken en önemli hususlardan biridir. Çünkü sürekli yanınızda taşıyacağınızı düşünecek olursak 9 – 10 inç tercih etmeniz taşıma ve ekrandaki makaleleri okuma açısından ideal bir tercih olacaktır.

Netbook ev veya ofiste kullanırken şarj durumu çok sorun teşkil etmez ancak Netbook asıl amacı sürekli dışarıda kullanılması olduğundan pil ömrüne dikkat edin, pil süresinin dayanıklılığı İşlemci, RAM, HDD gibi donanımınıza bağlı olduğunu da unutmayınız.

Netbook klavyesinin Notebook’lar veya masaütü bilgisayarların klavyelerinden küçük olacağı aşikar ancak bazı Netbook’larda yazı yazmanın zor olduğunu söyleyebiliriz iç içe sokulmuş tuşların aynı anda birkaç tuşa basmak gibi örneklendirebiliriz.

Sabit disk konusunda tamamen ihtiyacınıza göre hareket edin. Film veya MP3 gibi arşivler barındırmayacaksanız özellikle disk boyutuna dikkat etmenize gerek kalmayacak muhtemel disk boyutu işinizi görecektir.

Notebook’larda CD/DVD ROM bulunmaz. Ancak bu ihtiyacınızı USB ile Netbook’a bağlayabileceğiniz bir CD/DVD sürücü edinebilirsiniz.

Netbook’unuzun üzerinde yeterli USB girişi, Harici monitöre bağlanabilmesi için çıkışı, E-SATA, FireWire bağlantıları mevcut mu

Satın alacağınız Netbook’un ağırlığı 9 – 10 inçlik bir Netbook için 1,5 kg geçmeyecektir. Eğer geçiyorsa tercih size kalmış daha hafifleri olduğunuz bilin yeter.

Netbook’unuzun İşlemci tercih ederken yüksek performans veren bir yapı beklemeyin Notebook’lar bile yeni yeni masaüstü bilgisayarlara ayak uydurmaya başladı. Ancak şu da unutulmamalı ki Netbook’lar İnternette sörf yapmak anlık yazışma ve ofis dosyalarınızı düzenlemek gibi uygulamalar dışında yüksek performans gerektiren yazılımlar kullanmanız için uygun değil Netbook’ların En büyük hedefi internet kullanıcılarına hitap etmek

İşletim Sistemi olarak Linux tercih edebilirsiniz. Bunun en büyük nedeni Linux’un ücretsiz olması ve virüs tehlikesi içermediğinden Anti-virüs yazılımına da para ödemek zorunda kalmayacaksınız. Windows ve Linux için bilgi almak için buraya tıklayınız Linux’u biraz araştırmanızı tavsiye ederim özellikle İnternet kullanıcıları için ekstra para harcamamaları açısından uygun