Photoshop ile Kendi Gradient Tool Stilini Oluşturma

Photoshop ile Kendi Gradient Tool Stilini Oluşturma

Adobe Photoshop programında sıklıkla kullanılan Gradient Tool aracı ile kendi renk stillerinizi oluşturabileceksiniz. Bu araç ile bir renkten bir başka renge dönüşüm esnasında oluşan renk geçişleri yapılabiliyor. Belirlediğiniz bir renkten arkaplan rengine geçiş yapabilir, belirlediğiniz bir renkten transparana geçiş, siyahtan beyaza yada bir renk dizisi oluşturabilirsiniz. Bu makalede sizlere bu aracı nasıl etkin bir biçimde kullanabileceğinizin yanı sıra, renkli ve görsel olarak etkili bir yazı hazırlayacağız.


Gradient Tool ile Renk Stili Oluşturma

İlk olarak yeni bir çalışma alanı oluşturun, daha sonra bir yazı yazın ve Layer ekranında oluşan layer’ı sağ tıklayıp açılan menüden Duplicate Layer seçeneğine tıklayarak çoğaltın, yeni oluşturduğunuz layer’ı seçtikten sonra üst menüden Filter -> Blur -> Motion Blue sekmesine tıklayın ve Angle, Distance ayarlarını şu şekilde yapın;

Şimdi ilk orijinal layer’ı seçip Image -> Adjustments -> Hue/Saturation sekmesine tıklıyorsunuz. Açılan pencereden Preset ve Lightness ayarlarını şu şekilde yapın;

Yazı Layer’ınızın üzerine gelip sağ tıklayıp açılan menüden Blending Options sekmesine tıklıyorsunuz ve açılan ekranda sağ bölümden Gradient Overlay sekmesine tıklayın ve Gradient Editor aracını açın. İlk olarak renk skalasının alt bölümüne belirli aralıklarla kaç tane renk yapacaksanız o kadar renk sekmesi bırakın, daha sonra her birinin üzerine tıklayıp Color bölümünden bir renk verin. En son Name kısmına bir isim verin ben bir vitamin kutusunda gördüğüm renkleri yaptım, bu nedenle vitamin ismini verdim. New butonuna tıklayarak Presets alanına ekleyebilirsiniz.

Bu işlem biraz zahmetli ancak renkleri kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Şimdi sizlere daha pratik bir yöntem anlatacağım, yine Gradient Editor aracına ulaşıyorsunuz. Gradient Type bölümünü Noise olarak değiştirin ve alt bölümde bulunan Randomize butonuna tıklayın. Butona her tıklamanızda karşınıza farklı bir renk skalası çıkacaktır.