Photoshop ile Patlama Efekti Nasıl Yapılır

Photoshop ile Patlama Efekti Nasıl Yapılır

Adobe Photoshop ile patlama efekti nasıl oluşturulur adım adım anlatacağız. Bu efekt ile özellikle aksiyon tasarımlarında kullanabileceğiniz haraketli gif animasyonlarda yapabilirsiniz. Eğer bir oyun tasarlayacaksanız patlama efektlerine fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır.

İlk olarak kendinize bir çalışma alanı oluşturun,

Şimdi patlama efekti vereceğimiz alanı boyayarak patlamanın boyutunu belirleyeceğiz. Yoğunluğu düşük fırçalar seçerseniz efektiniz daha etkili olacaktır. Hardness değerini 65-70px Size değerini ise %0 yapın, Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basıp yeni layer oluşturun. Renk bölümünden kırmızı boyayı seçmelisiniz. Renk kodu olarak ff0505 girebilirsiniz. Son olarak aşağıdaki gibi kırmızı şeklinde bir şekil yapın.

Daha sonra renk seçim bölümünden sarı rengi seçin, fdfd01 renk kodunu da seçebilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra şekildeki gibi görselin iç kısmını boyamanız gerekiyor.

Üstteki görüntüyü yaptıktan sonra orta bölümüne beyaz renk uygulayacağız. Alt bölümdeki gibi beyaz boyayı uygulayın.


Boya uygulamalarını tamamladıktan sonra Filter -> Blur -> Gaussian Blur adımlarını izleyin ve görsel üzerinde efekt uygulayın. 20 değeri bu efekt için uygun.

Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basarak yeni bir layer oluşturun. Bu yeni oluşturduğumuz layerin çizim yaptığımız layerin üst bölümüne alın. Daha sonra “D” tuşuna basın, böylece renklerimiz siyah ve beyaz olarak ayarlanıyor. Yeni layer seçiliyken Filter -> Render -> Clouds adımlarını izleyip uygulayın. seçeneğine gidiyoruz. Aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyoruz.

Şimdi duman layerinin Normal olan blend mode değerini Vivid Light olarak değiştiriyoruz.

Bu adımdan sonra patlama efekti hazır hale geldi. Burada renklerin tonları ile oynayarak efekti değiştirebilirsiniz.