RAM Test Etme Programı

RAM Test Etme Programı

Bir çok kullanıcı donanım sorunlarını anlayabilmek için çeşitli yöntemler kullanır ancak RAM test etmek zordur. Özellikle birden fazla RAM kullanıyorsanız RAM’lerin birbirleriyle olan uyumsuzluğu veya bir tanesindeki sorun sizin onu bulmanızda sıkıntı çıkartacaktır. Kullandığımız RAM’lerin durumu nedir? Memtest86 ile RAM bloklarına farklı bitlerde veri göndermek yolu ile RAM’ları test ediyor. Bu şekilde RAM’inizdeki olası hatalar tespit ediliyor.

memtest86+ buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Dosyayı indirdikten sonra c:/memtest klasöre çıkartın daha sonra floppy ye bir disket yerleştirip arşivi açtığımız klasöre gidip install.bat dosyasını çalıştırıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda disket sürücü olmayanlar is şunları yapacaklar;

memtest86+-1.65.iso Dosyasını indiriyorsunuz.

İndirdiğiniz dosyayı açıyorsunuz ve cd yazma programı ile silinebilir yada herhangi bir CD’ye yazıyorsunuz. Programın başlaması için bilgisayarınızın yazdığımız medyadan BOOT’ a ayarlanmış olması yeterlidir. Bunun için BIOS’tan gerekli ayarları yapıyoruz. Bilgisayarınız Disketten açılınca memtest programı otomatik olarak çalışmaya ve tarama işlemi yapmaya başlayacaktır.

Programda 9 farklı tarama seçeneği mevcut. Program ilk açılışta 9 testi de uygulamaya başlıyor. Programın menüleri C tuşu ile geliyor. C tuşuna bastığınızda karşınıza 9 seçenekli bir menü geliyor. Bu menüleri eğer biraz incelerseniz ve birazda ingilizceniz varsa anlamanız hiç de zor olmayacaktır. Mesela 2. seçenek test seçeneğidir. Buradan tercih ettiğiniz testi seçebilirsiniz. Mesela 4. testi isterseniz o teste kadar tarama yapılacak, diğer taramalar yapılmayacaktır. Ekranın üst kısmını iki bölüme ayrılmış durumda. Soldaki ekran sistemimiz ile ilgili bilgi vermektedir, Sağ ekran ise yapılan işlemleri göstermekte. Alttaki ekran ise bulunan hataları, hataların olduğu RAM bölümlerini göstermekte.