Samsung 32 GB RAM DDR3

Samsung 32 GB RAM DDR3

Samsung dünyanın ilk 32 GB RAM (Random Access Memory- Rastgele Erişilebilir Bellek) duyurdu. İşlemcilerin artan çekirdek sayısı hızla yükselen işlemci hızı ve bununla birlikte gelişen işletim sistemleri 32bit’ten 64bit’e geçmeye başladılar bile giderek artan 64bit işletim sistemleri ve önümüzdeki yıllarda 128bit geçilecek bunu gören Samsung tek bir modül olarak sunduğu 32 GB RAM‘de 40-nanometer (nm) mimarisi ile üretilen RAM‘ler DDR3 teknolojisi kullanılarak üretildi.

Samsung yeni ürettiği 32 GB RAM’de endüstrinin en yüksek yoğunluklu DDR3 RDIMM bellek modülünü örneklendirmeye başladı. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan, çift zarlı 36 adet 4Gb DRAM yongasının kullanıldığı 32GB kapasitlei yeni bellek modülünün, 1066MHz’de çalıştığı ve çift işlemcili sunucularda 384GB’a, dört işlemcili sunucularda ise 2TB’a kadar bellek kullanımını mümkün kullanacağı bildiriliyor.

RAM Nedir; (Random Access Memory- Rastgele Erişilebilir Bellek) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak işlemcinin RAM’deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür.