SATA2 harddiski sata1 yapmak Resimli Anlatım

SATA2 harddiski sata1 yapmak Resimli Anlatım

Mağazaya gittiniz ve kendinize harddisk satın aldınız eve geldiğinizde anakartınızın sata2’yi desteklemediğini fark ettiniz. Peki sata1 – sata2 nasıl çevireceksiniz bunun için iki yöntem var Birincisi JUMPER’larla ikincisi ise programlarla birinci yöntemde harddiskinizin üzerinde veya kullanma kılavuzunuzda JUMPER’ları nasıl takacağınızı göstermekte şimdi sizlere ikinci yöntem olan program ile yapmayı anlatacağız.

Bizim sizlere tavsiyemiz önce JUMPER ile denemeniz. Eğer JUMPER ile yapma seçeneğiniz yok ise programı denemelisiniz. Bizim elimizde samsung marka harddisk var örnek olması açısından sizlere bu program üzerinden anlatımı yapacağız.

Samsung hard disk in bazı modelleri jumper ayarı ile sata1-2 dönüşümü yapılırken bazı modellerinde bu samsung’un sitesinde olan bir tür program ile yapılmaktadır Programa aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz.

Programı indirmek için buraya tıklayınız.

Dikkat: Kullandığınız harddiskin markasına göre resmi web sitesinden programı indirebilirsiniz. Mutlaka harddiskinizin kutusunda veya kullanma kılavuzunda web adresi yazıyordur.

Şimdide bu programla sata2’yi sata 1 dönüşümünü nasıl yapacaksınız resimlerle anlatalım. Programı dos ortamında açıyoruz. Tabi önce bilgisayarımızı CD den başlayacak şekilde bıos ayarını yapıyoruz. Daha sonrada program çalışmaya başlıyor.

Gelen ekranda y tuşuna basıp enter dedikten sonra aşağıdaki bolum geliyor.

Burada EXIT AUTO DETECTİON seçeneğini seçip enter tuşuna basıyoruz. Daha sonra aşağıdaki ekran karşımıza çıkıyor

Burada SET MAX UDMA MODE seçeneğini seçiyoruz.

UDMA MODE bölümünde 3 GB yazılı olması gerekiyor. Onu 1.5 GB ye çeviriyoruz.

Bildiğiniz gibi 3 GB =sata2, 1.5GB=sata1 anlamına geliyor.

Hepsi bu kadar yeni sata harddiskiniz hayırlı olsun

NOT: bazı ana kartlar sata2 yi desteklemediği için bu programı istenildiği gibi çalıştırmayabilir. Bu durumda bu ayarları başka bir bilgisayarda yaparsanız çalışacaktır.

Yapamadığınız yada takıldığınız yerlerde sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.