Shareware Nedir Shareware Ne Anlama Geliyor

Shareware Nedir Shareware Ne Anlama Geliyor

Kullanıcılar internete sık sık yeni programlar edinmekte genelde kullanıcılar kullandıkları programların bedava olmasını isterler ancak yazılım karlı bir kazanç kapısı olduğundan durum böyle değildir. Bu yüzden programlar çeşitli shareware ve download arşivlerinde bulunabilecek bedava programlar kullanım şekilleri açısından farklı kategorilere ayrılabilir. Örneğin bazı programcıların veya yazılım firmalarının herkesin indirip kullanabilsin diye ücretsiz olarak dağıttığı, tam sürüm programlara freeware adı verilir. Bu tür programları hiçbir sınırlama olmadan kullanabilirsiniz.

Belirli bir süre (15 gün, 30 gün vs.) kullanım izni olan programlara shareware adı veriliyor. Bunların bazıları bu süre bitiminde kullanılamaz hale geliyor. Bazıları ise kullanılabiliyor ama açılışta çıkan ekranlarla kullanım süresini aştığınız belirtilerek, kayıtlı kullanıcı olmadan kullanmakla pek doğru bir yapmadığınız size hatırlatılıyor. Bir de bazı firmalar isterlerse shareware sürümlerinde ticari sürüme göre bazı özellikleri kısıtlarlar.

Shareware ile çok benzer olan, ancak kaydetme gibi hayati özellikleri kısıtlanmış programlara ise genelde demo adı veriliyor. Uzun süre önce üretilmiş artık gözden düşmüş bazı yazılımlar üreticisi tarafından artık ücretsiz sunuluyorsa buna da abandonware adı veriliyor. Ancak shareware daha çok kullanılan bir isim olduğundan, her tür bedava yazılımın bulunduğu sitelere Shareware arşivi diyoruz.