Tablet PC Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Tablet PC Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bu yazımızda sizlere tablet PC satın alma rehberi hazırlardık. Tablet PC teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil. Tabletin tarihi çok daha eski zamanlara dayanmaktadır. Ancak bu PC’ler için yeterli yazılım üretilememesi bu bilgisayarları kullanışlı kılmadı ve bunun sonucu olarak kullanıcılar tercih etmedi. Daha sonra Apple firması Tablet PC alanına iPad, cep telefonu alanında da iPhone akıllı cep telefonunu piyasaya sürerek yepyeni bir akım başlattı diyebiliriz. Burada Tablet PC’lerin kullanımını artıran en önemli şey yazılımları diyebiliriz. Apple İOS işletim sistemi, Google Android işletim sistemi, Microsoft ise Windows 8 işletim sistemi ile piyasada söz sahibi olmaya çalışıyor. Piyasanın amiral gemileri İOS ve Android işletim sistemidir. Piyasadaki cihazların çok büyük çoğunluğu bu iki işletim sistemini kullanmaktadır.

Ekran: Tablet PC’lerde en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biri kesinlikle ekrandır. Eğer cihazı açık havada sık sık kullanacaksanız IPS LCD veya Super AMOLED ekran tercih edebilirsiniz. Taşıma kolaylığını göz önünde bulundurarak ekran boyutunu kendiniz tercih etmelisiniz. Dokunmatik hassasiyetine gelirsek artık yeni çıkan tüm modeller bu sorunu aştı diyebiliriz. Kapasitif dokunmatik olmayan model yok gibi.

İşlemci: İşlemci seçeneği kullanıcıların en çok kafasını karıştıran meselelerden bir tanesidir. Bilinmesi gereken çok fazla teferruat bulunmaktadır. Tablet PC’lerde performansı belirleyen işlemci, bellek ve yazılımın uyumlu olmasıdır. Satın alırken çekirdek sayısına ve saat hızına bakmalısınız.

Uygulama: Bu tercih aslında işletim sistemi tercihidir diyebiliriz. iOS’lu bir cihaz Android mağazasını kullanamadığı gibi Android işletim sistemli bir cihazda iOS mağazasını kullanamamaktadır. Şuanda App Store ile Google Play mağazaları piyasanın çok büyük bir bölümünü oluşturduğundan tercihinizi bu yönde kullanmalısınız. Microsoft ve diğer mağazalar henüz yeterli doygunluğa ulaşmış değil ancak burada özel durumlara göre tercih size kalıyor.

Pil: Yalnızca tablet PC’lerde değil dizüstü bilgisayarların tamamında pil şarj süresi sorundur. Şarj ve bekleme sürelerinin yanı sıra USB üzerinden şarj olabilme, şarj adaptörünün boyutları satın alırken dikkat etmeniz gereken konular arasında diyebiliriz.