Taşınabilir İşletim Sistemi

Taşınabilir İşletim Sistemi

Cebinizde işletim sistemi taşımaya ne dersiniz Gittiğiniz yerlerdeki bilgisayara takıp hemen kullanabilirsiniz ister CD isterseniz USB’den kullanabileceğiniz bu işletim sistemleri oldukça pratik ve hızlı bilgisayarda yaptığınız tüm işlemler USB’den yapılır tüm işlemler yine USB’ye kayıt olur. Böylece meraklılara bir şey bırakmamış olursunuz bilgileriniz cebinizde gezersiniz.Damn Small Linux 4.4.6

Damn Small Linux 50 MB büyüklüğünde linux tabanlı bir işletim sistemi, boyutunun küçük olması sebebiyle taşınabilir belleklerinizdede kullanmanız için uygun.

Damn small, Linux dağıtımlarında en küçük boyuta sahip olan dağıtımlardan birisidir. Dsl’yi çalışan cd olarak da kullanabilirsiniz. İsterseniz usb flash diskinize yada bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Dsl düşük donanım gereksiniminde bile kullanılır. Hafif yazılımları kullanarak sisteminizi yormaz. Fluxbox masaüstünü kullanıyor. Kendi paket sistemi olan DSL’yi kullanıyor. Debian paket sistemine de desteği vardır ancak bunu kendiniz elle kurarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza kurduğunuzda 200 MB yer kaplıyor.

Şimdi size Damn Small Linux işletim sistemini nasıl USB ‘den çalışır hale getirebileceğinizi anlatacağım umarım işinize yarar.

Öncelikle Flash Disk’inizi (USB) Fat32 seçeneğini seçerek Formatlayın

Aşşağıdaki linke tıklayarak Damn Small Linux işletim sistemini bilgisayarınıza indirin

DAMN SMALL LİNUX BURAYA TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ

Bir diğer adım aşşağdaki linke tıklayarak Boot programını indirin. Ne işemi yarayacak bilgisayarınız açılışta Damn Small Linux’u görmesini sağlayacak.

http://www.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux/Old/syslinux-3.36.zip

Artık hepinizin bilgisayarında winzip , Winrar, 7zip gibi benzer programlar yüklüdür. Bu programları kullanarak indirdiğiniz Damn Small Linux ve syslinux programlarını USB diskinizin içerisine çıkartın.

Bu adımları iyi takip edin.
Başlat>çalıştır tıkladıktan sonra açılan pencereye cmd yazıp çalıştırıyoruz.

Buradan sonra syslinux’a gireceğiz.

Açılan pencerede şu satırları sırası ile yazıp ENTER tuşuna basıyoruz.
cd F: ( Not : Burada F flash diskinizin yerini belirtiyor. Örneğin Cd-Rom için E yazması)
cd syslinux
cd win32
syslinux.exe -ma F:
Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılış ayarlarından önceliği USB vermeyi unutmayın.

Portable Virtual Privacy Machine

Bir internetcafe ye gittiğiniz zaman , arkadaşınızın bilgisayarını kullandığınızda , sizin bilgilerinizin çalınma durumunun olduğu heryerde rahatça kullanabilmeniz için üretilmiştir. Girip çıktığınız yerler, kullandığınız şifreler, geçici dosyalar vs. her şeyi kullandığınız bilgisayara değil, usb´ye kaydeder. böylece usb´yi çıkardığınızda o bilgisayarda da sizle ilgili hiç bir iz kalmaz. Meraklılar bişey öğrenemez. Tüm internet araçlarını, geçmişi, cookiesleri, indirdiğiniz dosyaları doğrudan usb´ye kaydeder. bilgisayarda kopyasını bırakmaz. Usb sürücüde, lash memory kartta, secure dijital kartlarda kullanılabilir. Programlar içinde hazır bir şekilde geliyor açıldıktan hemen sonra internete girebilir işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Programın en güzel yanı ücretsiz olması.
indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ: