Ücretsiz Toplu Dosya İsmi Değiştirme Programı

Ücretsiz Toplu Dosya İsmi Değiştirme Programı

Dosya isimleri toplu olarak değiştirme, dosya isimlerinin başına veya sonuna toplu olarak isim ekleme yöntemi, diyelim elinizde yüzlerce hatta binlerce resim yada doküman dosyası bulunuyor. Resimlere sırası ile isim vereceksiniz veya bu dosyaları sitelerinize yükleyeceksiniz bu nedenle dosyaismi-dijitalteknoloji-net şeklinde sitenizin ismini dosyaların isimlerinin sonuna yada başına eklemek istiyorsunuz. Bunları tek tek sağ tık yapıp yeniden adlandır diyerek isimlendirmek çok uzun vakit alacaktır. Bulk Rename Utility adlı ücretsiz yazılımı kullanarak dosya isimleri ile ilgili istenilen her hamleyi gerçekleştirebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Bulk Rename Utility Nasıl Kullanılır

İlk olarak indirme linkini kullanarak yazılımı bilgisayarınıza indirin. Daha sonra kurulumu gerçekleştirin ve programı çalıştırın. Yazılımın ekran karmaşık gibi görünüyor ancak kullanması çok basittir. Çünkü tüm alanları doldurmak zorunda değilsiniz sadece işinize yarayan bölümü kullanmanız yeterlidir. Programın önizleme yeteneği sayesinde isim değişikliği sonunda ne olacağını görebiliyorsunuz. Bu nedenle işlemler yapıp denemeler yapmanız gerek yok, siz onay vermediğiniz takdirde program işlem yapmaz.

Bulk-Rename-Utility

Bulk Rename Utility Bölümleri

1 nolu bölüm dosya ismindeki belli bir kelime içeriyorsa değiştirmek amaçlı kullanılıyor.

2 nolu bölüm tüm dosyalara sabit bir isim vermek için kullanılıyor.

3 nolu bölüm belirtiğiniz harf yada harf grubunu başka harflerle değiştirmek için kullanılıyor.

4 nolu bölüm sayesinde dosya ismini ister tamamını küçük, büyük yada her kelimenin sadece ilk harfini büyük olacak şekilde yazdırabiliyorsunuz.

5 nolu bölümde dosya isimlerindeki baştan, sondan veya ortadan istediğiniz kadar harfi silebiliyorsunuz. Eğer isterseniz sadece bazı harfleri yada kelimeleri de silebilirsiniz.

6 nolu bölümde dosya ismindeki bir bölümü dosyanın başka birine taşıyabiliyorsunuz yada kopyalayabiliyorsunuz.

7 nolu bölüm ekleme bölümüdür. Burada dosyanın yine istediğimiz yerine istediğimiz harfi yada kelimeyi ekleyebiliyorsunuz.

8 nolu bölümde ise dosya ismine tarih ve saat ekleyebiliyorsunuz. İsterseniz bu bölümü dosyanın oluşturulma, son değiştirilme, şu anki tarih ve saati ekleyebilirisiniz.

9 nolu bölümde klasör adını dosya adlarına ekleyebilirsiniz.

10 nolu bölümde dosyanın istediğimiz kısmına numaralandırma işlemi yapabiliyorsunuz. Dosyanın sonuna 01’den 99’a kadar numaralandırma vermek buradan yapılıyor.

11 nolu bölümde dosya uzantısını değiştirmek içi kullanabilirsiniz.

12 nolu bölüm seçim listesini değiştirmek için kullanılıyor. .jpg yazarsak sadece resim dosyaları gözükecektir, böylece yanlışlıkla başka dosyaların ismini değiştirmemiş olursunuz.

13 nolu bölümde ise yeni oluşan dosyaları isterseniz başka bir yere kopyalayabilirsiniz.

Sağ alt köşede ise “Rename” butonu bulunuyor. Buraya tıklamadığınız sürece istediğiniz değişiklikler olmayacaktır. Tıkladığınız an çok hızlı bir şekilde değişiklikler gerçekleşir.

Bulk Rename Utility İndirme Linki
http://www.bulkrenameutility.co.uk/Download.php