USB Port ve Optik Sürücüyü Kullanıma Kapatma

USB Port ve Optik Sürücüyü Kullanıma Kapatma

Güvenlik nedeni ile bazı bilgisayarların USB portlarını ve CD / DVD optik sürücüsünü çalışmaz hale getirmek gerekiyor. Çünkü hem veri hırsızlığına neden olduğu gibi hemde virüs gibi casus yazılımların bilgisayarınıza sızmasına neden olmaktadır. Bunu önleyebilirsiniz. Özellikle işyerlerinde, internet kafelerde, okullarda güvenliği üst seviyede tutulan yerlerde bilgisayarlardaki giriş-çıkış portların fiziksel olarak kullanımının engellendiğini, portların yazılımsal olarak devre dışı bırakıldığını, birçok programın kullanımının engellendiğini ve bazı web sitelerinin internet filtresine takıldığını görürsünüz. Siz de sistem kontrolünün her anlamda elinizde tutmak istiyor ve bilgisayarınızda istemediğiniz bileşenlerin kullanılmamasını, programların çalışmamasını ve internet sitelerinin engellemesini istiyorsanız GiliSoft USB Lock adlı programı deneyebilirsiniz. Program ücretli ancak biraz arama yaparak ücretsiz sürümlerini bulabilirsiniz.

GiliSoft USB Lock Kurulumu ve Kullanımı

Programın kurulum dosyası­nı çalıştırdığınızda, henüz kuru­lum işlemi başlamadan “Type a password” ve “Retype your password” kutucuklarına bir pa­rola girmelisiniz. Programı her çalıştırdığınızda bu parolayı gir­meniz gerekeceği için herhangi bir kişinin tahmin edemeyeceği ve unutmayacağınız bir paro­la tercih etmeniz gerekiyor. Alt kısımdaki kutucuklara e-posta adresinizi yazarsanız parolayı unutmanız durumunda herhan­gi bir sıkıntı yaşamadan parola­nızı öğrenme olanağına kavuşa­caksınız.

Yazılım arayüzündeki “USB & CD Lock” sekmesini görüntüleyin. Burada “Disable Reading USB Disk” seçeneği USB bellekteki verilerin okunmasını engelleme, “Disable VVriting to USB Disk” seçeneği USB belleğe veri akta­rımını engelleme, “Disable Re­ading DVD/CD” seçeneği optik disklerdeki verilerin okunması­nı engelleme, “Disable Burning CD/DVD” seçeneği optik disk­lere veri yazımını engelleme ve “Disable Floppy Drive” seçeneği disket sürücüsünü devre dışı bı­rakıyor.

Website Lock” bölümünden di­lediğiniz web sitelerine erişi­min engellenmesini sağlayabi­lirsiniz. “Add” butonu ile engel­lemek istediğiniz internet site­lerinin URL’lerini girebilir, “Delete” butonu ile listedeki herhangi bir adresi silebilir ve “Clear” bu­tonu ile listeyi temizleyebilirsi­niz. “Import” seçeneği ile engel­lemek istediğiniz internet site­lerinin yer aldığı listeyi yazılıma gösterebilir, “Export” ile oluştur­duğunuz listeyi diskinize kayde­debilir ve alt kısımdaki “Disable Netvvork Adapter” seçeneği ile ağ adaptörünü devre dışı bıraka­bilirsiniz

Program Lock” bölümünde­ki “Disable Registry Editör” se­çeneği Kayıt Defterini, “Disable Task Manager” Görev Yöneticisi’ni ve “Disable Remote Desktop Connection” Uzak Masaüstü Bağlantısfnı devre dışı bırakıyor. Sisteminizde kurulu olan herhangi bir programı en­gellemek için “Add” butonunu kullanabilirsiniz. “Devices Lock” sekmesinden ise yazıcı, mo­dem, kızılötesi, Bluetooth, 1394 ve COM & LPT portlarını devre dışı bırakmak mümkün. Parola­nızı değiştirmek için “Password” sekmesini görüntüleyebilir, gü­venlik ayarlarına göz atmak için “Security” sekmesine göz atabi­lirsiniz.

GiliSoft USB Lock İndirme Linki

http://www.gilisoft.com/product-usb-lock.htm